site.btaНовините за митата върху вноса в САЩ ще са водещи за инвеститорите през следващата седмица


С изтичането на гратисния период преди в сила да влязат наказателните мита върху вноса в САЩ, инвеститорите ще следят изкъсо всяка новина, която идва от Вашингтон през следващата седмица. И ако срядата премине, без да сме свидетели на повишено търговско напрежение, това може да повлияе положително на финансовите пазари, пише Ройтерс в свой обзор.
Преговарящите екипи от над една дузина основни търговски партньори на САЩ се надпреварват с времето, за да постигнат споразумение с администрацията на президента Доналд Тръмп до 9 юли и така да избегнат въвеждането на дори още по-високи мита.
Финансовият министър на САЩ Скот Бесънт съобщи днес пред "Си Ен Ен" (CNN) и цитиран от Ройтерс, че страната е близо до постигането на споразумения по няколко търговски сделки преди изтичането на крайния срок на 9 юли. Той не уточнява с кои страни е постигнат пробив в преговорите, но загатва за големи новини през следващите дни.
Бесънт обяви също, че администрацията на Тръмп възнамерява да изпрати писма до 100 по-малки икономики, с които САЩ не поддържат силни търговски връзки, уведомявайки ги, че са изправени пред по-високи мита съгласно обявените на 2 април и отложени до 9 юли.
Президентът Тръмп обяви тази сряда сделка с Виетнам, която по думите му ще е основание да се въведат по-ниски от обещаните 20 процента мита върху голяма част от виетнамския износ. И докато администрацията предчувстваше споразумение с Индия, разговорите с Япония - шестият по значение търговски партньор на САЩ и най-близък съюзник на страната в Азия, изглежда забуксуваха.
В подобна среда инвеститорите преодоляха паниката, която тарифите предизвикаха у тях и се върнаха към покупки. Точно тази промяна в поведението им повиши стойността на американските акции до рекордно високи нива, подкрепяни от корпоративните печалби и изненадващо по-доброто представяне на американската икономика в период на драматични политически промени.
Индексът S&P 500 се повиши с около 26 процента от 8 април, когато акциите удариха дъно поради обявената на 2 април от президента Тръмп промяна в митническата политика на САЩ.
Факт е обаче, че наблюдаваното "рали" е движено основно от покупките на дребни инвеститори и обратните изкупувания на акции. Институционалните инвеститори засега са по-сдържани.
Въпреки че S&P 500 достигна нови върхове, позиционирането при акциите остава далеч под февруарските нива - свидетелство, че акциите остават с по-ниско тегло в портфейлите, според "Дойче банк" (Deutsche Bank).
"Това със сигурност е един нестабилен ръст, в голямата си степен спекулативен" заявяват от "Морган Стенли Уелт Мениджмънт" (Morgan Stanley Wealth Management).
Много са причините, поради които инвеститорите са предпазливи и сред тях са тревогите за американския икономически растеж и високите оценки на фондовия пазар. Но ако крайният срок за митата изтече без покачване на напрежението, тогава грижите им ще останат с една по-малко в средносрочен план. Защото пазарните участници не смятат, че крайният срок ще сложи край завинаги на търговското напрежение.
Предпазливият подход на инвеститорите сега спрямо акциите наподобява поведението им непосредствено след пандемичния пазарен срив през март 2020 година, когато разпределянето на средства към акции се възстанови много по-бавно като процес от движението на водещите пазарни индекси, коментират от "Дойче банк".
След изключително нестабилното първо полугодие, индексът S&P 500 навлиза в исторически силен период. Исторически погледнато, юли е най-добрият месец за водещия индекс през последните повече от 20 години, със средна възвръщаемост от 2,5 процента, съгласно оценки на Ройтерс.
Сред новините, които инвеститорите ще следят с повишено внимание през идните дни, са и тези, които са свързани с икономическите данни - особено за инфлацията и резултатите за второто тримесечие през идните седмици на юли. Тази информация ще хвърли яснота върху здравето на американската икономика и не на последно място - върху перспективите пред лихвената политика на Управлението за федерален резерв (УФР).
/ВЙ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина