site.btaПотребителите в Германия ограничават разходите си и спестяват повече на фона на несигурността, установява проучване


Германските потребители се въздържат от разходи, което забавя възстановяването на частното потребление. Това показва проучване на компанията за социологически изследвания Ге еф Ка (GfK) и Нюрнбергския институт за пазарни решения - НИМ (NIM), публикувано днес и цитирано от ДПА.
Най-новото проучване за потребителските настроения в най-голямата европейска икономика за юни показва нарастваща тенденция към спестяване, което оказва натиск върху доверието и пречи потребителските нагласи да продължат възстановяването си, посочват организациите.
Очаква се индексът на потребителския климат да се понижи леко с 0,3 пункта до минус 20,3 пункта през юли.
В проучването, възложено от Европейската комисия, са анкетирани 2000 потребители в Германия между 30 май и 11 юни.
"След три последователни повишения по този начин потребителският климат претърпява лек спад", заяви Ролф Буркъл, експерт по потребителските въпроси в НИМ. Макар перспективите за доходите и икономическите очаквания да са се подобрили, нарастващата тенденция към спестяване неутрализира тези положителни ефекти, посочи той.
По думите му това сочи към продължаваща несигурност и липса на увереност в планирането на бъдещето.
От гледна точка на перспективите пред потребителите обаче сигналите за възстановяване на германската икономика през следващите месеци се засилват.
Икономическият показател се повиши със 7 пункта до 20,1 пункта през юни - най-високото ниво от началото на войната в Украйна, посочват организациите. През февруари 2022 г., месецът, в който Русия започна инвазията си в Украйна, индексът бе достигнал ниво от 24,1 пункта.
Според експертите много потребители изглежда очакват възстановяване на икономиката в течение на 2025 г. - увереност, която вероятно се подхранва от големите разходи за инфраструктура и отбрана, одобрени от Берлин, както и от като цяло положителните икономически прогнози.
/ИЦ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина