site.btaГерманският канцлер Мерц ще направи всичко възможно, за да предотврати пускане в експлоатация на "Северен поток 2"


Германският канцлер Фридрих Мерц обеща, че страната му ще направи "всичко", за да предотврати пускането в експлоатация на газопровода "Северен поток 2". Хипотезата газопровода да заработи, за да се снабдява Европа с руски газ, е предмет на обсъждания, предаде Франс прес.
"Ще продължим да увеличаваме натиска върху Русия", заяви Мерц на обща пресконференция с украинския президент Володимир Зеленски в Берлин.
"Ще направим всичко възможно, за да предотвратим пускането в експлоатация на газопровода "Северен поток 2", каза канцлерът.
Премиерът на провинция Саксония Михаел Кречмер от Християндемократическия съюз (ХДС) на Фридрих Мер заяви е неделя, че възобновяването на газопровода би било "възможност за отваряне за диалог с Русия".
"В момента "Северен поток 2" няма разрешение за експлоатация и това няма да се промени", обеща Мерц в средата на май.
Газопроводът "Северен поток 2", свързващ Русия с Германия през Балтийско море, беше спрян от експлоатация след взривове през септември 2022 г., няколко месеца след началото на руската офанзива в Украйна.
Двете тръби на газопровода "Северен поток 1", който е в експлоатация от 2011 г., бяха унищожени, докато една тръба на "Северен поток 2" остана непокътната.
"Северен поток 2" така и не получи лиценза за експлоатация, необходим за започване на преноса на газ с оглед на нарастващото напрежение с Русия.
През последните месеци обаче няколко медии повдигнаха въпроса за отхвърляната досега възможност газопроводът да бъде пуснат в експлоатация като част от сближаването между Кремъл и президента на САЩ Доналд Тръмп.
Базираната в Швейцария компания оператор на "Северен поток 2" понастоящем е собственост на руския енергиен гигант "Газпром".
Компанията е в несъстоятелност и избегна неотдавна ликвидация, като съдебнит органи одобриха споразумението, постигнато с нейните кредитори, сред които са няколко европейски енергийни компании като "Анжи" ( Engie), О Ем Ви (OMV), "Шел" (Shell), "Унипер" (Uniper) и "Винтерсхал" ( Wintershall)
Теоретично това съдебно решение дава възможност на оператора на тръбопровода да търси нов инвеститор в проекта.
Въпреки това съществуват много технически, финансови и геополитически предизвикателства пред евентуалното пускане в експлоатация на "Северен поток 2", не на последно място и отказът на Германия да сертифицира тръбопровода, който минава през нейна територия, отбелязва АФП.
/ИЦ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина