site.btaЗаконопроект за лицата, обслужващи кредити и купувачите на кредити бе приет на второ четене от Комисията по бюджет и финанси към парламента


Законопроект за лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити бе приет на второ гласуване по време на днешното заседание на Комисията по бюджет и финанси към Народното събрание.
Основната цел на закона е както въвеждането на мерки, които да насърчат вторичния пазар на необслужвани кредити, предоставени от кредитни институции, така и създаването на механизми, които да гарантират правата на кредитополучателите. Законът дефинира дейността на "купувачите на кредити" и фирмите "обслужващи кредити".
Между първо и второ четене на законопроекта бяха внесени пет отделни предложения за промени в текстовете, включително на Цончо Ганчев от "Възраждане" и група народни представители, Мартин Димитров от ПП-ДБ, Делян Добрев от ГЕРБ-СДС и Снежанка Траянска от "Има такъв народ" и група народни представители.
Предложение на Мартин Димитров, което предвиждаше в обхвата на закона да попаднат и т. нар. бързи кредити, не получи одобрение от комисията, тъй като според становище на представители на Българската народна банка, за подобна редакция е нужно прецизиране на текстовете в самия законопроект. От централната банка посочиха, че по принцип не са против разширяването на обхвата на закона, ако текстовете бъдат прецизирани.
От своя страна Димитров посочи, че досега не е получил убедителен отговор защо бързите кредити не попадат в този закон, което го кара да смята, че има интерес този вид вземания да не бъдат включени.
Председателят на бюджетната комисия Делян Добрев отвърна, че настоящото заседание на комисията разглежда дейността на колекторски фирми, а не вменяването на задължение на БНБ да извършва контрол над дружествата за бързи кредити.
Преди членовете на комисията да отхвърлят предложението на Димитров, стана известно, че той евентуално ще внесе прецизирани текстове, които включват бързите кредити, които да бъдат подложени на гласуване в пленарна зала от Народното събрание.
По време на заседанието бяха одобрени промени, внесени между първо и второ четене от председателя на бюджетната комисия Делян Добрев от ГЕРБ-СДС, които позволяват на лицата, обслужващи кредити, лицензирани и от Българската народна банка, да могат да включват в предмета си на дейност и да извършва друга търговска дейност, включително в случаите, когато от свое име и за своя сметка придобива вземания по необслужвани кредити, предоставени от кредитна институция. Мотивите на вносителя са, че предложеното ограничение в първоначалния вариант на законопроекта би затруднило съществено дейността на купувачите на кредити, тъй като те ще бъдат принудени да оперират чрез различни дружества при обслужването на "смесени" портфейли, съдържащи кредити от кредитни институции и кредити от небанкови финансови институции.
Комисията прие и допълнение, внесено от Снежанка Траянска, което разширява информацията за размера и вида на задължението по прехвърлените вземания, която се изпраща до кредитополучавателя от купувача на кредита.
Сред другите одобрени предложения на Добрев, внесени между първо и второ четене, бе редакция, която дава права на достъп на купувачите на кредити и лицата, обслужващи кредити, достъп до информацията в централния кредитен регистър на БНБ.
Сред приетите предложения беше гласувано и отпадане на промени в Закона за частните съдебни изпълнители, които предвиждаха възможност на частните съдебни изпълнители да действат като търговци по събиране на вземания. Предложенията за това бяха две - от Делян Добрев и от Цончо, Ганев, Димо Дренчев и Георги Хрисимиров от "Възраждане".
С проекта на Закон за лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити (ЗЛОККК) се въвеждат изискванията на Директива (ЕС) 2021/2167 на Европейския парламент и на Съвета относно лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити и за изменение на директиви 2008/48/ЕО и 2014/17/ЕС (Директива (ЕС) 2021/2167.
Според предложението фирмите, които купуват необслужвани кредити, ще могат да ги събират, но само след издаден лиценз от Българската народна банка. Предвиждат се редица изисквания към купувачите на кредити и лицата, обслужващи кредити, по отношение на комуникацията с длъжниците, нивата на задълженията по просрочени кредити и др. Забранява се прилагането на агресивни търговски практики.
Според предложения закон колекторските фирми ще трябва да зачитат и защитават неприкосновеността на личния живот на потребителите, като най-малко: не осъществяват телефонни повиквания в периода от 20:00 до 7:00 ч., както и в почивни и празнични дни; не осъществяват контакт във връзка със или по повод на вземането с лица, срещу които то не е прехвърлено; не поставят уведомления и информация за дълга на потребителя под всякаква форма на обществени места.
Купувачите на кредити и лицата, обслужващи кредити, осъществяват комуникацията си единствено чрез осъществяване на телефонни повиквания или отправяне на искания в писмена и електронна форма, адресирани лично до длъжника. Купувачите на кредити и лицата, обслужващи кредити, осигуряват възможност на длъжника да посети техен офис по своя инициатива, пише в проекта на закон.
Предложения проект на закон включва и мерки за адаптиране на съществуващата нормативна рамка в Закона за потребителския кредит (ЗПК) и в Закона за кредитите за недвижими имоти на потребители (ЗКНИП) в съответствие с изискванията на Директива (ЕС) 2021/2167, както и разширяване на компетенциите на Комисията за защита на потребителите във връзка със защитата на потребителите.
Комисията по бюджет и финанси прие в началото на заседанието си без дебат и Законопроект за изменение и допълнение на Закона за платежните услуги и платежните системи.
Предложеният проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за платежните услуги и платежните системи предлага изменения, които имат за цел да подготвят платежните услуги и системи за мерките, залегнали в Националния план за въвеждане на еврото в Република България. Тези промени адаптират националната правна рамка, регламентираща платежния надзор и предоставянето на платежни услуги, за периода след присъединяването на България към еврозоната. В законопроекта са включени и изменения, с които се въвеждат мерки, необходими за прилагането на европейски регламенти относно обезпечаване на предоставянето на незабавни кредитни преводи в евро по ефективен и конкурентен начин и с оглед на създаването на благоприятни условия за предлагането на акции или дялове на европейските фондове за дългосрочни инвестиции на непрофесионални инвеститори, става известно от мотивите на законопроекта.
Поради липса на консенсус при гласуването на дневния ред в началото на заседанието на Комисията по бюджет и финанси, по предложение на председателя Делян Добрев, отпадна последната записана точка. Тя предвиждаше разглеждане на Проект на Решение за приемане на процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати за член на Сметната палата, представяне и публично оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по бюджет и финанси, както и процедурата за избор от Народното събрание.
/ЕС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина