site.btaБизнесът настоя за облекчен достъп на чуждестранни работници до пазара на труда на дискусия в София


Националната дискусия "Достъп до пазара на труда на работници от трети страни" събра представители на бизнеса и институциите, които обсъдиха необходимостта от работна ръка и предизвикателствата пред трудовата миграция в България. По време на форума беше подчертана нуждата страната да разработи ясна и ефективна стратегия за трудова миграция, която да улесни наемането на чуждестранни работници и да реши проблема с недостига на кадри.
"На бизнеса трябват хора", каза Добри Митрев, председател на Управителния съвет на Българската стопанска камара (БСК), по време на дискусията. По думите му на бизнеса са нужни както нискоквалифицирани кадри, така и такива с производствен опит и с висше образование. Според него през последните години не е изработена стратегия за трудовата миграция и не са очертани пътища и планове, които да осигурят достъп на хора от трети страни до българския трудов пазар. Той изрази надежда, че със създадената към вицепремиера Караджов междуведомствена група ще бъдат преодолени част от проблемите.
Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм (НБТ), посочи, че темата е от ключово значение за националната икономика. Тя подчерта, че вицепремиерът ръководи специална междуведомствена група, чиято цел е оптимизиране на процедурите. От БСК и НБТ са направили конкретни предложения относно законодателната и нормативната уредба.
Мартин Захариев, зам.-председател на НБТ, припомни заповедта на премиера Росен Желязков за създаването на междуведомствената група, председателствана от вицепремиера Караджов. Той очерта четирите основни задачи, определени от министър-председателя: идентифициране на предизвикателствата и координиране на мерки за облекчаване на процедурите по достъпа на лица от трети страни до пазара на труда; предлагане на административни и финансови мерки за създаване на по-благоприятен режим за наемане на чуждестранни работници; дигитализация на съществуващите процедури по кандидатстване; и преглед на националното законодателство в тази област.
Проф. Николай Вълканов, член на Управителния съвет на НБТ, обърна внимание на един друг пренебрегван проблем - по статистика над 150 000 българи на възраст между 22 и 35 години нито работят, нито учат. "Ние търсим отвън, а за тези, които са тук, не правим нищо", коментира той. Вълканов подчерта, че в неговата фирма няма недостиг на работна ръка, тъй като служителите получават достойно възнаграждение. В повечето компании от КРИБ, където той е заместник-председател, този проблем също се решава. По думите му някои чуждестранни работници искат заплати от поне 2500 евро, а с добавянето на съпътстващите плащания общата цена за работодателя надвишава тази за български служители. Според него е необходимо да се решат проблемите с българите, които не работят, както и с достойното заплащане.
Заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров посочи, че Дирекция "Миграция" към МВР отговаря за широк кръг от дейности. Именно поради това са предприети действия за правилно транспониране на редица европейски правни инструменти в сферата на легалната миграция. Той уточни, че става въпрос за четири директиви, които предвиждат въвеждането на единна процедура за пребиваване и работа на граждани от трети страни в държавите членки. Основен фокус е кандидатстването по система "на едно гише", която да води до издаване на единен административен акт - разрешение за работа. Така всички документи ще се подават в Дирекция "Миграция", която от своя страна ще ги изисква от останалите институции.
Заместник-министърът на външните работи Мария Ангелиева съобщи, че към момента България разполага с 85 действащи консулски служби по света, в които работят 100 консули, 70 административно-технически служители и 70 местни лица. Едва през тази година на МВнР са отпуснати 1,4 млн. лева за назначаване на минимален брой служители, които частично да обезпечат нуждите. Става дума за държави като Индия, Узбекистан, Турция, Казахстан, Египет, ОАЕ и Саудитска Арабия. Нови щатни бройки също са предвидени, като в момента има обявени конкурси, голяма част от които са за местни служители, което е по-изгодно финансово, допълни Ангелиева.
Заместник-министърът на туризма Павлин Петров припомни, че министерството още миналата година е предприело стъпки, позволяващи на граждани от трети страни автоматично да удължат престоя си с още 180 дни. В момента министерството активно участва в междуведомствената работна група. Петров подчерта, че на всички предложения от страна на бизнеса е обърнато внимание.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина