site.btaБезконтролни ремонти в старите сгради, особено в София, ги поставят под риск при бури и земетресения, твърдят строителни инженери


Безконтролни ремонти в старите сгради, особено в София, ги поставят под риск при земетресения и гръмотевични бури, каза инж. Константин Проданов, председател на Регионалната колегия на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП) в София област, на пресконференция в Националния пресклуб на БТА в София.
Причина за безконтролните ремонти в сградите според участниците в събитието е член 38, алинея 5 от Закона за устройство на територията. В него пише: "Помещения и обекти за нежилищни нужди, изградени в заварена жилищна сграда, могат да се преустройват и да променят предназначението си по общия ред, без да се изисква съгласието на собствениците в етажната собственост, в случай че не се допуска наднормено шумово и друго замърсяване". Текстът не позволява на живеещите в сградата да следят качеството на ремонтите, правени най-вече на партерните етажи, каза инж. Георги Кордов, специалист по земетресения в КИИП.
Една от основните причини за разрушаване на сградите се дължи на т.нар. "гъвкави долни етажи", които се получават при премахване на стени и колони. Голяма част от сеизмичната енергия се поема от така наречените неносещи стени. При премахването на тази стени енергията на земетресенията се поема от други елементи на конструкцията, каза Курдов. "Няма неносещи стени в сградите, особено в тухлените", подчерта той.
Това, което пропускат контролните органи при ремонта на сградите, може да се контролира от собственика при ремонта на покривите, при изграждане на хидро и топлоизолация, както и на качествена мълниезащита, каза инж. Христомир Иванов, експерт по мълниезащита към КИИП. При падане на мълния бетонът е проводник на електричеството, а 80 процента от старите сгради, които са ремонтирани, вече са без мълниезащита. Дори да има проект, строителите ги правят по техен начин, без да се обръщат към специалисти. "Една метална пръчка на покрива не решава проблема. Малко са фирмите, които ремонтират училища и детски градини, които да наемат експерти за изграждане на надеждна мълниезащита", добави инж. Христомир Иванов.
Експертите на КИИП посочиха, че редовно поставят пред институциите проблеми с ремонтите в старите сгради, но досега без резултат.
/ВЙ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина