site.btaПървата процедура в изпълнение на новия интегриран подход за териториално развитие в България събра 165 концепции на кандидати


165 концепции за Интегрирани териториални инвестиции (ИТИ) са подадени в рамките на срока за кандидатстване по първата процедура по Програмата за развитие на регионите – процедура BG16FFPR003-2.001 "Концепции за Интегрирани териториални инвестиции (ИТИ)", съобщи пресцентъра на Министерството на регионалната развитие и благоустройство (МРРБ) днес. Процедурата, която обхваща периода 2021-2027 г., е съфинансирана от фондовете на Европейския съюз (ЕС). ,"Развитие на регионите", "Образование", "Околна среда", "Развитие на човешките ресурси", "Конкурентоспособност и иновации в предприятията", "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация" са шестте програми, които също участват с финансов ресурс в ИТИ.
Входираните концепции ще бъдат обект на обществени обсъждания по места и след одобрението им ще бъдат приоритизирани от Регионалните съвети за развитие в шестте региона за планиране. На практика, това е първата процедура в изпълнение на новия интегриран подход за териториално развитие в България, подкрепен по линия на кохезионната политика на ЕС, уточняват от МРРБ. Оттам напомнят, че през февруари 2024 г. е планирана нова покана за кандидатстване с концепции за ИТИ.
Както БТА по-рано писа Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) кандидатства с 21 концепции за интегрирани териториални инвестиции по Програма "Развитие на регионите" 2021-2027 г. Общият й бюджет е 3,6 милиарда лева и средствата са от Европейския фонд за регионално развитие. От тях предвиденият финансов ресурс за интегрирано териториално развитие на регионите е близо 2,5 милиарда лева. Процедурата за кандидатстване е пилотна и основен акцент в нея е партньорството както на местно ниво, така и между централната и общинските администрации.
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text