site.btaПолша няма да затвори мината "Турув", заяви премиерът Моравецки


Полският премиер Матеуш Моравецки обеща днес да устои на опитите за затваряне на мината за лигнитни въглища "Турув" (Turow), като оприличи съдебното решение, че работата в обекта трябва да бъде спряна заради опасения за околната среда, като атака срещу суверенитета на страната, предаде Ройтерс.
Екологичните организации Фондация "Франк Болд" (Frank Bold), "Грийнпийс" (Greenpeace) и асоциация "ЕКО-УНИЯ" (ECO-UNIA) обявиха в комюнике, публикувано днес, че съд във Варшава е анулирал решение за удължаване на срока на концесията на мина "Турув". Причината за това постановление на съда е, че тя може да нанесе значителни щети на околната среда.
"Ние със сигурност няма да затворим мината, ще направим възможно тя да продължи да работи нормално до 2040 г.", каза Моравецки пред работниците в Богатиня, където е разположена мината. "Никакви съдилища, независимо дали са от Брюксел или Варшава, няма да ни диктуват какво означава това за енергийната сигурност на Полша и сигурността на полските семейства", заяви той. "Веднъж те се опитаха да завладеят Полша през 18-ти век и днес виждаме, че е достатъчно да контролираме елитите, а елитите някъде във Варшава обслужват чужди интереси", коментира Моравецки.
Управляващата националистическа партия "Право и справедливост" редовно описва опозицията като "псевдо елит", който заема страната на чуждите сили срещу Полша.
Варшава обяви, че 8 на сто от енергията й се осигурява от мината.
Екологични организации от дълго време критикуват влиянието върху околната среда на мината, разположена точно до границата с Чехия.
"Климатичната криза продължава и поради това мината "Турув" и други старомодни въглищни централи трябва да бъдат затворени най-късно до 2030 г.", каза Анна Мерес от "Грийнпийс"
Мината бе в центъра на полемика между Варшава и Прага, тъй като според чехите тя замърсява въздуха, шумна е и е причината за загуба на подпочвени води.
Полша прие да плати 45 милиона евро на Чехия, за да уреди спора, но европейското финансиране е било изтеглено заради неплащане на глоби във връзка със спора.
Решението на съда за прекратяване на концесията не е окончателно и собственикът на мината - контролираната от държавата компания "Полска енергийна група" (PGE) може да обжалва.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text