site.btaБългария има около 18 месеца да приеме новата директивата за ESG, посочиха експерти


България има около 18 месеца да приеме новата директивата за ESG, чиято цел е да уеднакви стандартите, по които компаниите отчитат своите ESG политики. Това каза Емил Василев, заместник-председател на Управителния съвет на Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС), по време на първата конференция на Darik Business Review за 2023 г. ESG - Investing in our future.
Той посочи, че за 2021 г. 91 процента от компаниите отчитат ESG политики и практики, но не е ясно колко от тях наистина ги практикуват. Василев изтъкна, че повечето компании искат да въведат ESG политики, но им трябва тази верификация. Новата директива за устойчивост се различава от старата, обясни Василев. Тя въвежда нови стандарти и въвежда задължителен одит на ESG стандартите.
Проверка на БТА показва, че директивата е основният ESG (екологично, социално и корпоративно управление) механизъм на ЕС. Новата директива ще замени функциониращата досега директива за отчитане на нефинансова информация (NFRD), която засяга твърде малко като брой компании, а и вече не отговаря на новите амбиции на Брюксел за въглеродно неутрална икономика. Желанието на ЕС е именно чрез подобни законодателни инициативи да се ускори преходът в икономиката към устойчивост и нетни нулеви емисии.
Зам.-председателят на УС на ИДЕС добави, че "има залитане, когато излизат регулации". Според Василев обаче това е едновременно както лошо, така и добро. Ако страната ни се възползва от регулациите, ще е добре. За целта обаче трябва да се премахне административната тежест. Той добави, че темата ESG е изключително важна - 70 процента от бизнес лидерите в Европа правят някакви стъпки за декарбонизиране на компаниите, които ръководят. Това в по-малка степен се прави и в САЩ и Азия. Василев каза, че всичко това налага да има някакъв тип регулации.
Калина Кисьова, генерален мениджър "Продуктово и бизнес развитие за корпоративни" и МСП клиенти в ОББ, счита, че банката е разработила платформа, която да подпомогне да се прави добър и информиран избор как компаниите да инвестират своите средства в устойчиво развитие. "Имаме много конкретна добавена стойност, която не е плод на регулация, а осмисля ESG стратегията", коментира тя. Самата банка има много ясни цели как да намали собствения си въглеродния отпечатък.
/ЕС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text