site.btaРегулацията в сферата на изкуствения интелект е на много ниско ниво и трябва максимално бързо да се ускори


Регулацията в сферата на изкуствения интелект е на много ниско ниво и трябва да се ускори максимално бързо. Това каза председателят на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) и Българската работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ) Доброслав Димитров в интервю за БТА преди началото на форума "Изкуственият интелект: бъдещето на бизнеса е тук", който се провежда тази вечер в София. Той припомни, че не случайно преди три дни е имало отворено писмо на всички водещи учени в тази област, в което те искат да се забави "освобождаването" на нови версии на инструментите на изкуствения интелект към обществеността, за да се даде време на институциите да въведат нужната регулаторна рамка.
"Това е абсолютно загубена кауза и няма как да се случи", счита Димитров. Според него този момент със сигурност е "изпуснат". Затова трябва максимално бързо всички, от които зависи нещо на държавно, фирмено или образователно ниво, да започнат да се интересуват какво се случват и да се "напаснат" в движение. "Развитието на изкуствения интелект е невъзможно да бъде спряно, затова трябва максимално бързо да се ускори неговата регулация", отбеляза Димитров.
Председателят на БАСКОМ и БРАИТ уточни, че става въпрос за регулация от гледна точна на неговото разпространение и начин на използване - най-вече какви са етичните му устои. "Това все пак е една машина, която може да върши много неща, но няма концепция за правилно и грешно, няма концепция за добро или лошо. Това я прави изключително опасна", изтъкна Димитров. Затова е необходимо да има някаква регулаторна рамка, категоричен бе той.
Ако не се навакса с регулаторната рамка, изкуственият интелект може да стане опасен за целия свят. Димитров все пак счита, че Европа е малко по-напред, защото поне работи по регулацията на изкуствения интелект, но въпреки това е доста изостанала по тази тема. САЩ и Китай са другите две страни, които трябва максимално да ускорят процеса за регулацията на изкуствения интелект.
"Това са образно казано трите страни, които реално движат тези технологии“, посочи председателят БАСКОМ и БРАИТ. Той обърна внимание, че нещата се случват твърде бързо и държавите не са готови. Хубавото е, че всички започват наравно в момента. България е толкова зле позиционирана, колкото са САЩ и Китай. Технологиите се променят в рамките на седмици и дни и дори тези, които са започнали с регулацията по-отрано, все още не са напреднали много. Лошата новина е, че след като е започнал процесът този, който не участва в него, ще изостане безнадеждно и това ще се случи в рамките на месеци, а не на години.
"Всички ние имаме между 6 и 9 месеца да се напаснем в новата ситуация, за да оцелеем като бизнеси и професионалисти", заяви Доброслав Димитров. Той обърна внимание, че компаниите, които не вземат това в предвид и не интегрират регулациите максимално бързо в своите процеси, след една година може и да ги няма въобще на пазара. "Става дума за оцеляване и имаме по-малко от една година", изтъкна председателят на БАСКОМ и БРАИТ.
Всеки един инструмент, който човекът създава, има потенциал да бъде използван зловредно, отговори Димитров на въпрос какво е положението на изкуствения интелект по отношение на киберсигурността. "Колкото е по-мощен е инструментът, толкова повече проблеми може да създаде“, коментира председателят на БАСКОМ и БРАИТ. Димитров даде за пример ядрените оръжия. Ядрената енергетика може да задвижи цялата планета, но може и да я разруши, ако бъде използвана за разрушителни цели. По същия начин стои въпросът и с изкуствения интелект. Ако той се използва от хора, които искат да вредят, те може да навредят изключително много. По думите му, за да се предпазим от тези хора, трябва да се "въоръжим" с достатъчен инструментариум. "Нищо не се е променило в човешката природа. Просто в момента имаме друг тип инструменти, с които да работим", заяви Доброслав Димитров.
Председателят на БАСКОМ и БРАИТ изтъкна, че работните места няма да намалеят, а по-скоро ще се увеличат, но ще бъдат много по-различни от тези, които са в момента. "Това, което трябва да се осъзнае, е, че новите технологии са способни да заместят всеки един човек в сегашните професии и ще се появят нови", добави Димитров. Той допълни, че професиите, които са най-малко заплашени от автоматизация, са тези, които свързват хората, давайки за пример детската учителка. Не, че един робот не може да издекламира един урок, но всеки иска детето да бъде учено от човек. В същото време изкуственият интелект би помогнал в подготовката на детската учителка.
Според Димитров тези инструменти могат да са в огромна полза на учителите - да си подготвят уроците, да проверяват домашните. Самите учители с помощта на изкуствения интелект може по-бързо и лесно да "отхвърлят" много от административната работа, която им се налага да извършват. По този начин ще им се освободи повече време за директна комуникация с учениците, завърши той.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text