site.btaТрудностите на "Силикон вели банк" разтърсиха американския финансов сектор


Четирите най-големи американски банки са загубили 52 милиарда долара на борсата вчера, след като целият финансов сектор бе разтърсен от трудностите на "Силикон вели банк" (SVB), която е обвързана с технологичните среди, предаде Франс прес.
Акциите на банката са се сринали с 60 на сто на Уолстрийт, "Джей Пи Морган" (JPMorgan) е загубил 5,4 на сто, "Банк ъв Америка" (Bank of America) - 6,20 на сто, "Ситигруп" (Citigroup) - 4,10 на сто, а "Уелс Фарго" (Wells Fargo) - 6,18 на сто.
"Силикон вели банк" обяви в сряда, че ще се опита да привлече 2,25 милиарда нови постъпления и е продала финансови ценни книжа на стойност 21 милиарда долара, губейки 1,8 милиарда долара в този процес.
Според Александър Йокум от компанията за инвестиционни проучвания Си Еф Ар Ей (CFRA) проблемът е, че "Силикон вели банк" работи основно със секторите на рисковия капитал и капиталовите инвестиции.
С повишаването на лихвите тези сектори "преминават през труден период" и трябва да теглят на пари. За да се справи с тези тегления, банката се нуждае от ликвидни средства.
Рейтинговата агенция "Стандард енд Пуърс глоубъл рейтингс" (S&P Global Ratings) понижи с една степен оценката, която дава за дълга на компанията, заявявайки че тя вероятно ще се сблъска с още повече тегления.
Според Майк Майо, специалист по банковия сектор в "Уелс Фарго" проблемът на затруднената банка е свързан с "липсата на диверсификация на финансирането", тъй като по-голямата част от депозитите идват от рисков капитал.
Тази ситуация "не отразява случващото се в останалата част от сектора", но "влияе на мисленето на инвеститорите".
Съвпадение е, че "Силикон вели банк" повдигна темата за проблемите си вечерта, когато "Силвъргейт банк" (Silvergate Bank), която е свързана със сектора на криптовалутите, обяви ликвидацията си в светлината на последните турбулентни събития в сектора на цифровите валути, отбелязва Александър Йокум.
"Изведнъж всички си задават въпроси за положението на другите банки и се питат в какво състояние е портфейлът им с финансови ценни книжа", тъй като с повишаването на лихвите, стойността на облигациите се понижава, обяснява той.
Американската агенция, която е натоварена да гарантира банковите депозити (FDIC) неотдавна изчисли, че, ако регулираните банки продадат внезапно портфейлите си от финансови ценни книжа, това би генерирало загуби на стойност 600 милиарда долара.
Банките обикновено чакат падежа на облигациите, без да губят пари.
Хипотезата, че банките внезапно са били задължени да продават ценни книжа, за да си набавят необходимите средства и да инкасират значителни загуби "безпокои" , твърди Йокум.
"Това вероятно няма да се случи", каза той. То обаче напомня на инвеститорите, че с повишаването на данъците и по-високата доходност, някои клиенти на традиционните банки започват да изтеглят наличните пари по сметките си за финансови продукти, добави той.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text