site.btaСделки за 27,1 млн. лв. са сключени през януари на Българската фондова борса


Общият оборот на Българската фондова борса (БФБ) за първия месец на годината възлиза на 27,10 млн. лв. и отчита спад от 69 на сто спрямо декември, когато достигна 88,18 млн. лв. Това съобщава Българската фондова борса в анализ, получен в БТА.
В сравнение с януари миналата година намалението в оборота е с 26,71 на сто.
Броят сделки на БФБ през януари е 5530, което спрямо реализираните 5112 сделки през декември 2022 г. представлява ръст от 8 на сто. Изменението в броя сделки през януари 2023 г. спрямо същия период на 2022 г. е спад от 41 на сто.
В структурата на търговията на БФБ с най-голям дял от 32,51 на сто (8,81 млн. лв.) e оборотът на сегмент акции Standard, следван от дела на оборота на пазар MTF BSE International – 37,54 на сто (10,17 млн. лв.) и този на сегмент Premium на Основен пазар - 16,69 на сто (4,52 млн. лв.).
Пазарната капитализация в края на месеца е в размер на 30,40 млрд. лв. или 19,67 на сто от БВП на страната.
Сред топ 3 на най-ликвидните емисии акции на българския капиталов пазар за януари са: "Доверие Обединен Холдинг" АД (518 сделки), "Адванс Терафонд" АДСИЦ-София (291 сделки) и "Първа Инвестиционна Банка" АД (237 сделки).
През януари всички борсови индекси на БФБ бележат увеличение на месечна база. Бенчмаркът на сините чипове SOFIX отчита ръст от 2,23 на сто, а широкият измерител BGBX40 и равнопретегленият BGTR30 нарастват съответно с 1,79 на сто и 1,35 на сто спрямо предходния месец. С най-висок ръст през месеца е секторният BGREIT, който регистрира ръст от 2,37 на сто.
В класацията на топ 3 печеливши компании от основния борсов индекс SOFIX през месеца са "Първа Инвестиционна Банка" АД, "Доверие Обединен Холдинг" АД и "Фонд за недвижими имоти България" АДСИЦ, които нарастват съответно с 18,59 на сто, 6,05 на сто и 6 на сто. Сред топ 3 на губещите компании от SOFIX са "Еврохолд България" АД, "Сирма Груп Холдинг" АД и "Телелинк Бизнес Сървисис Груп" АД като спадовете при тях са респективно 2,78 на сто, 1,93 на сто и 1,77 на сто. Сред 15-те емисии от SOFIX, дванадесет отчитат повишение през отчетния период, а три отбелязват спад.
През януари 2023 г. с акциите на компаниите, търгувани на пазара за растеж "Бийм" (beam), бяха сключени 530 сделки при оборот от 770 000 лв. През месеца стартира търговията на пазара за растеж "Бийм" на три компании - "Ай Ти Еф Груп" (ITF Group), "МФГ Инвест" (MFG Invest) и "Мелифера" (Mellifera).
През текущия месец броят на сделките на пазар MTF BSE International беше 611, а оборотът възлезе на 10,17 млн. лв.
Други акценти от българския капиталов пазар за месеца:
На 4 януари 2023 г. започна търговията с акции на "Ай Ти Еф Груп" на пазар "Бийм" след успеха на първичното публично предлагане (IPO), в което компанията набра 3 010 000 лева. Размерът на емисията на "Ай Ти Еф Груп" е 3 500 000 лв., разпределен в съответния брой акции, като всяка е с номинална стойност 1 лев;
На 6 януари 2023 г. стартира и търговията с акции на "МФГ Инвест" на пазар "Бийм" след успешното IPO, в което компанията набра 4 039 154 лева. Размерът на емисията на МФГ Инвест е 10 795 016 лв., разпределен в съответния брой акции, като всяка е с номинална стойност 1 лев;
На 12 януари 2023 г. БФБ и oбщина Стара Загора подписаха Споразумение за сътрудничество в сферата на инвестициите. Те ще си съдействат за привличането на потенциални инвеститори към региона, както и ще работят в подкрепа на компаниите с интерес да се листнат на пазарите на БФБ. Това е първото подобно споразумение на Борсата с община в България. Партньорството е важна стъпка към осъществяването на редица инициативи с обучителна и практическа насоченост, които ще помогнат на инвеститори от цяла България да научат повече за обещаващи компании от Стара Загора. Като част от споразумението, БФБ и Община Стара Загора планират още тази година да организират и провеждат съвместни специализирани обучения, кръгли маси, конференции и други събития съобразно потребностите на практиката.
На 13 януари 2023 г. БФБ отличи допринеслите за развитието на капиталовия пазар в страната ни. Фондовата борса записа още една от най-успешните години в историята си. На 1,004 млрд. лева възлиза оборотът на БФБ за 2022 г., което е с 23 на сто повече спрямо предишната. Това е най-високият оборот за изминалите девет години. Ръст от 16 на сто до 101 024 отбелязва броят на сделките на БФБ през изминалата година в сравнение с 2021 г. 34 млн. лева са набрани от първични публични предлагания на акции (IPO-та) на БФБ през миналата година. 22-ата церемония по награждаване на брокерите, постигнали най-високи резултати през 2022 г. беше официално открита от Мария Филипова – заместник-председател на Комисията за финансов надзор, Васил Големански – заместник-председател на СД на БФБ и доц. д-р Маню Моравенов – изпълнителен директор на БФБ.
Церемонията се проведе под мотото "Код: Устойчивост" и неин специален гост беше Елена Николова - мениджър на общността на CEO Angels Club и организатор в TEDxVitosha, която направи своя експертен прочит на ценностите за устойчивост през 2023 г.
БФБ отличи най-добре представилите се през изминалата година в следните категории:
За инвестиционен посредник, реализирал най-висок оборот на БФБ през 2022 г.:
1-во място: "БенчМарк Финанс" АД, следван от: "Реал Финанс" АД и "АБВ Инвестиции" ЕООД
За инвестиционен посредник, сключил най-много сделки на БФБ през 2022 г.: 1-во място: "Карол" АД, следван от: "Елана Трейдинг" АД и "БенчМарк Финанс" АД.
"Първа Финансова Брокерска Къща" АД получи наградата за най-активен инвестиционен посредник на сегмент Premium на БФБ през 2022 г. С наградата за най-активна банка-инвестиционен посредник през 2022 г. беше отличена "Централна кооперативна банка" АД. За емитент с най-голям принос за развитието на капиталовия пазар през изминалата година беше наградена "Агрия Груп Холдинг" АД.
"Дарик Бизнес Ревю" (Darik Business Review) e медията, която получи отличието за най-значим принос за популяризирането на капиталовия пазар през 2022 г.
На 17 януари 2023 г. се постави и началото на търговията с акции на "Мелифера" на пазар "Бийм" след успеха на първичното публично предлагане, в което компанията набра 1 063 840 лева. Размерът на емисията на "Мелифера" е 885 282 лв., разпределен в съответния брой акции, като всяка е с номинална стойност 1 /един/ лев.
На 30 януари 2023 г. БФБ, Министерството на иновациите и растежа и Българската банка за развитие (ББР) подписаха тристранно споразумение за създаване на пилотен инвестиционен фонд за подкрепа на малки и средни фирми. Сред целите на създаването на пилотния фонд е и тестването на пазара и инвестиционния интерес. ББР влага пилотно базова минимална инвестиция от 2 млн. лв., като финансовото вложение на ББР се очаква да нарасне в пъти в зависимост от финансовия ангажимент, поет от други ключови институционални инвеститори и международни финансови институции, с които предстоят разговори. Очаква се Фондът да стартира с първоначален капитал от минимум 10 млн. лв., който да нараства и да привлече силен интерес поради перспективата алтернативните кредитни продукти да станат по-малко конкурентоспособни в рамките на тенденцията за глобално стремглаво покачване на лихвените проценти по традиционните кредитни продукти.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text