site.btaПовече от 20 години в България не се произвеждат хартии и картони за писане; внасяме тетрадки и бележници главно от Турция, Сърбия и Румъния


Повече от 20 години в България не се произвеждат хартии и картони за писане и печат, като за производството на тетрадки и изделия от хартия се ползват хартии от внос. Това каза в интервю за БТА Александър Криклер - председател на на Управителния съвет на Браншовата камара на целулозно-хартиената промишленост и изпълнителен директор на "Монди Стамболийски", потърсен за коментар във връзка с днешния първи учебен ден и усещането на българските родители, че тетрадките и учебниците за децата им тази година са чувствително по-скъпи.
По данни на НСИ, цитирани от Александър Криклер, вносът у нас на тетрадки, бележници и други изделия от хартия през първото тримесечие на 2022 г. е главно от съседните на България страни - Турция, Сърбия и Румъния. Това е резултат от факта, че голяма част от българските търговци поръчват отпечатването на тетрадки в тези страни. От Китай се внася по-малко количество - около 10 на сто, допълни Криклер.
На европейските пазари през второто тримесечие на 2022 г. цената на хартията за офсетов печат е средно с две трети по-висока в сравнение с второто тримесечие на 2021 г., а цената на вестникарската хартия - с повече от 100 процента (средно) спрямо същия период на миналата година, разказа председателят на браншовата камара. Той изтъкна, че в Европа цената на хартиите за писане и печат се влияе главно от спирането на мощности в резултат на намаленото търсене и увеличаването на производствените разходи - по-високи цени на суровините, енергия (газ и електричество), спомагателни вещества, транспортни разходи и разходи за заплати.
През последните 20 години, в резултат на дигитализацията, от пазара изчезнаха учебните бележници, хартиените дневници, много счетоводни бланки и формуляри и др., коментира още Александър Криклер.
В браншовата организация членуват 16 регистрирани предприятия от целулозно-хартиената промишленост, които произвеждат целулоза, хартии за опаковки, вълнообразен картон (велпапе) и опаковки, разказа нейният председател. Напълно разбираемо е, че членове на нашата Браншова камара също са сериозно засегнати по отношение на разходите в резултат на войната в Украйна и произтичащата от нея енергийна криза и инфлация, посочи още Криклер.
Следва пълният текст на интервюто:
- Господин Криклер, дни преди първия учебен ден наблюденията на родителите показват чувствително увеличение на цените на тетрадките и книжните помагала. Каква е тенденцията и с колко са поскъпнали изделията този септември спрямо същия месец на миналата година? Кои са основните причини за тази тенденция?
- Повече от 20 години в България не се произвеждат хартии и картони за писане и печат, като за производството на тетрадки и изделия от хартия се ползват хартии от внос. В Европа цената на хартиите за писане и печат се влияе главно от спирането на мощности в резултат на намаленото търсене и увеличаването на производствените разходи - по-високи цени на суровините, енергия (газ и електричество), спомагателни вещества, транспортни разходи и разходи за заплати. На европейските пазари през второто тримесечие на 2022 г. цената на хартията за офсетов печат е средно с две трети по-висока в сравнение с второто тримесечие на 2021 г., а цената на вестникарската хартия - с повече от 100 процента (средно) спрямо същия период на миналата година.
- Какъв е делът на произведените книжни изделия за ученика в България и страните от ЕС спрямо продукцията от Китай на нашия пазар?
- По данни на НСИ вносът на тетрадки, бележници и други изделия от хартия през първото тримесечие на 2022 г. е главно от съседните на България страни Турция, Сърбия и Румъния. Това е резултат от факта, че голяма част от българските търговци поръчват отпечатването на тетрадки в тези страни. От Китай се внася по-малко количество - около 10 на сто.
- Кои артикули са най-търсени? Кои книжни изделия изчезнаха от пазара през последните 20 години заради липсата на търсене?
- Традиционно голямо е търсенето на тетрадки и учебни помагала. През последните 20 години, в резултат на дигитализацията, логично изчезнаха учебните бележници, хартиените дневници, много счетоводни бланки и формуляри и др.
- Колко са дружествата, които са членове на Камарата и какви са очакванията им за есенно-зимния сезон заради енергийната криза, инфлацията, войната в Украйна, ковид? Как се очаква да приключат те годината (прогнозни данни за евентуални спадове на обороти - печалба в проценти) в сравнение с 2019 г. и 2021 г.?
- В Камарата членуват 16 регистрирани предприятия от целулозно-хартиената промишленост, които произвеждат целулоза, хартии за опаковки, вълнообразен картон (велпапе) и опаковки.
През 2021 г. производството на целулоза и хартия в България имаше леко увеличение, в сравнение с 2020 и 2019 г., поради високото търсене на пазара.
Напълно разбираемо е, че членове на нашата Браншова камара също са сериозно засегнати по отношение на разходите в резултат на войната в Украйна и произтичащата от нея енергийна криза и инфлация.
- Много сектори в България изпитват проблеми с недостига на кадри. Каква е картината за бранша. Колко души са заети в сектора, какво е средното им възнаграждение и как се позиционира то спрямо това на колегите им в другите европейски държави?
- Производството на целулоза, хартия и изделия от хартия дава възможности за професионална реализация на много специалисти.
Всеки от членовете на нашата индустрия среща предизвикателствата на пазара на труда. Нашата обща цел е да намерим квалифицирани служители, да им предложим стабилна професионална основа и кариера. Това се отнася преди всичко за хора с техническо образование, оператори на машини и съоръжения.
В сектора са заети около 9000 души. В Браншовата камара членуват компании, които са част от международни групи, лидери в своя специфичен индустриален сектор. Прилагат се практики, които имат за цел да поддържат нива на заплащане и доходи над средните и да запазват конкурентоспособността си на пазара на труда.
В търсене на начини за смекчаване на последиците от недостига на работна ръка и застаряването на населението, в предходните две години Камарата участва в проект на Българската стопанска камара "Съвместни действия на социалните партньори за адаптиране на работната среда към специфичните възрастови потребности на различните генерации, с цел насърчаване на по-дълъг трудов живот и способност за работа".
/ЦМ/
news.modal.header
news.modal.text