site.btaИзложба “Годишнини” е подредена в Художествената галерия в Добрич


Изложба “Годишнини” е подредена в Художествената галерия (ХГ) в Добрич. Тя представя живописни платна на художниците Филип Филипов, Тодор Балев и Ангел Иванов, които имат принос в културния живот на Добрич, съобщават от институцията.
Посетителите имат възможност да видят портрети и пролетни и зимни пейзажи от Добруджа, морския град Балчик.
Изложените живописни платна са от фонда на галерията и насочват вниманието към творчеството на тримата автори. На двама от тях - Филип Филипов и Ангел Иванов през 2025 година се чества 100 годишен юбилей, а през месец февруари художникът Тодор Балев отпразнува своя 90-и рожден ден, допълват от ХГ-Добрич.
Тримата автори имат съществена роля за учредяване на Дружеството на художниците – Добрич и на градската художествена галерия.
Филип Филипов е роден на 18 февруари 1925 г. в добричкото село Пчеларово. Работил е като художник в „Кинефикация”, инспектор-методист по изобразително изкуство. Той има принос в изграждането на художествените галерии в Балчик, Каварна, Шабла и художествените сбирки в селата, което го превръща в един от най-изявените дейци на изобразителното изкуство в Добруджа. Филипов е член на Съюза на българските художници от 1979 г. Участва във всички изложби, организирани от Дружеството на художниците и в повече от 40 национални изложби. Има участия в международни изложби във Виена, Грац и в пленери в България, Германия и Унгария. Прави самостоятелни изложби в Добрич, Албена, Балчик и Тервел.
Ангел Иванов е роден в Търговище на 11 декември 1925 г. и е един от учредителите на Дружеството на художниците в града през 1964 г. Той има участия и в национални изложби, откривани в Добрич, като през 1966 г. първата Обща художествена изложба е под надслов „Добруджа“, а следващите издания през 1972, 1977, 1982 и 1987 години са известни като „Земята и хората“. През 1978 г. и 1985 г. Иванов открива самостоятелни изложби в Художествена галерия в Добрич, а през 1998 г. и 2000 г. представя своето творчество в градовете Лестър и Лондон в Англия. Творческият път на Ангел Иванов е свързан и с драматичен театър „Йордан Йовков“ в града, където дълги години работи като художник.
Тодор Балев е роден на 18 февруари 1935 г. в село Хаджилар, Северна Добруджа. На 34 години се записва в Художествената академия в София, специалност „Живопис” при проф. Панайот Панайотов. Дипломира се през 1974 г. и се връща в Добрич. Той е един от основателите на Дружеството на художниците в града и е посветил много сили и време за събирането на първата сбирка от картини, с която се слага началото на художествения фонд на галерията. В продължение на 30 години Тодор Балев ръководи школата по изобразително изкуство към Младежкия дом. Носител е на наградите орден "Кирил и Методий" II степен и наградата на Община Добрич за 2004 г. за цялостно творчество. През 2023 г. получава званието „Почетен гражданин“ на Добрич.
Изложбата е част от програма „Годишнини“ на Художествена галерия в Добрич и може да бъде разгледана до 6 май.
/ХТ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина