site.btaС инструментите на Стоян Иванов от Камено свирят именити музиканти и виртуозни изпълнители
BOBSTH 07:50:01 12-11-2021
RZ2041BO.002 07:50
Камено - майстор - инструменти - видео
С инструментите на Стоян Иванов от Камено свирят именити музиканти и виртуозни изпълнители
Бургас, 12 ноември /Галя Тенева, БТА/
Инструментът трябва да е верен, да звучи правилно, свободно и когато засвири музикантът, инструментът да му помага да свири над това, което може - това са майсторските инструменти, разказа за БТА Стоян Иванов от Камено - потомствен майстор на кавали и гайди. По думите му майсторът трябва да има "ухо за инструмента". Не е задължително да е добър музикант, но трябва и да може да свири, за да оцени качеството на това, което изработва, смята той.
Признава, че не знае точната бройка, но до момента е изработил над 1 000 музикални инструмента. Първият от тях е кавал в "ре", на 13-годишна възраст. С баща си и самостоятелно участва в изработката на инструменти за големи майстори на гайдата и кавала. Творения на "златните" му ръце притежават именити музиканти и виртуозни изпълнители като Теодосий Спасов, Недялко Недялков, Владимир Величков, Темелко Иванов.
Занаятът в нашия род е потомствен и много древен, отговорността е огромна, защото работя не само от мое име, но и от името на моите предци. При нас има шест поколения, които са доказани майстори, аз съм последният, споделя Стоян Иванов. Сега е негов ред да предаде занаята на сина Георги, който вече е чирак. Според традициите обучението продължава докато майсторът е жив.
Занаятът в рода се предава само от баща на син. И като всяка специфична, майсторска работа, си има големи и малки тайни в изработването на инструмента, разказва Стоян Иванов. Прелиства две стари тетрадки, в които показва как старите майстори в рода са писали на хартията напътствия за най- важното, на което трябва да наблегне ученикът при изработването на инструмента.
Само старият и новият майстор разбират какво е написано тук. Дори някъде между редовете е сгрешено нарочно, ако попадне в някой друг, да не може да го изработи, обяснява Иванов. Казва, че изработката на гайда отнема около трийсетина дни, а ако се изисква украса, може да отидат и два месеца.
Като всяко изкуство и при направата на кавал има тънки правила. Дрянът, който се влага, трябва да съхне поне две години, през които дървото "спи". Дрянът има специфично звучене - може да свири меко и приятно, може да свири остро и агресивно, казва майсторът, печелил редица първи места от събори на майсторите на народни инструменти. По думите му най-важно е майсторът да е готов за инструмента - да е чист, добър човек, иначе инструмент с високо качество няма да получи.
Споделя, че за него има няколко върхови инструмента, които е изработил, единият от които негов, направен отдавна. Беше от абанос, с баща ми заедно го правихме, но се наложи да го продам и в момента е притежание на момче, което живее в Южна Америка, разказа майсторът. Тази година инструментът се е върнал при него и е поискал да го купи, но собственикът е отказал.
/РЗ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина