site.btaПремиерът Росен Желязков: България може да участва в редица проекти за възстановяването на Украйна


Възстановяването на Украйна е мащабен и дългосрочен процес, в рамките на който могат да бъдат реализирани много проекти, които да имат полза както за страната, така и за региона като цяло. България трябва максимално да използва своя потенциал и тези възможности, заяви министър-председателят Росен Желязков пред журналисти в Рим. В италианската столица премиерът участва в IV Конференция на високо равнище за възстановяване на Украйна.
Министър-председателят изтъкна ролята на България за стабилността на черноморската инфраструктура. Тя е свързана с пренос на електрическа енергия, с транзит на газ, с пренос на данни, отбеляза Желязков. Премиерът акцентира и върху транспортната свързаност по направлението юг-север, която също е важна за възстановяването на Украйна. В този контекст Желязков определи като приоритетен проекта, който обсъждаме с гръцката страна за железопътна връзка Александруполис-Одеса. Румъния също ще бъде включена в този проект и това ще бъде Европейски коридор, добави министър-председателят. По думите му тази инвестиция може да се разглежда в контекста на поетия ангажимент от съюзниците в НАТО за достигане на 5% от БВП разходи за отбрана, от които 1,5 % се предвиждат за допълнителни разходи, като например технологии и инфраструктура с двойна употреба.
Другият важен проект, върху който акцентира премиерът Росен Желязков, е този за автомагистрала Черно море, който също ще осигури свързаност Турция-Украйна през България и Румъния като сухопътен транспортен коридор за превоз на стоки. Всичко това с цялата палитра на интермодалност с ангажирането на нашите пристанища, добави Желязков. Изрази също така надежда много скоро да финализираме договореностите с румънската страна по изграждането третия мост на река Дунав.
По отношение на енергийната свързаност министър-председателят изтъкна значението на Вертикалния газов коридор, както и гарантирането на енергийната сигурност на Европа. Не на последно място премиерът Желязков изтъкна, че България трябва да използва потенциала си и възможностите, които имаме като морска страна. За търговското корабоплаване ще имаме тепърва разговори с нашите съседи за участието в тези инициативи, добави премиерът.
Министър-председателят Росен Желязков изтъкна огромните щети, които Украйна понесе заради войната, както и сериозния ресурс, който ще трябва за възстановяването на страната, за чийто размер допусканията са за около половин трилион евро. Това е огромна сума и без ангажирането на много ясен подход с привличането на инвестиционен, на частен капитал, на бизнеси, които да позволят да се създава необходимата инфраструктура, този процес ще бъде труден. Но разширяването на Европейския съюз, разширяването на единния европейски пазар дава големи възможности пред Украйна. Разбира се, това трябва да бъде базирано на собствените заслуги и на волята и желанието на Украйна да стане част от Съюза на ценностите на Европа, добави премиерът Росен Желязков.
Попитан от медиите за предстоящото гласуване утре на четвъртия вот на недоверие в Народното събрание, премиерът изрази очакване вотът да не бъде приет. Това е още един от тези секторни вотове, които първо нямат предмет, защото самата тема не засяга работата на този кабинет, а този кабинет полага усилия да разрешава наследени проблеми, добави Желязков. Премиерът определи като странна подкрепата за вота на недоверие и добави, че в политиката са възможни всякакви коктейли от несъпоставими вкусове.
Министърът на енергетиката Жечо Станков коментира пред медиите темата с „Боташ“. Станков припомни, че още като председател на парламентарната комисията за установяване на всички факти и обстоятелства по въпроса е съставил доклад, от който става ясно, че българската държава на ежедневна база плаща над милион лева на ден за този договор. Това, което заварих е, че едва 11% от капацитета на този договор е бил използван или с други думи на всеки 100 лева, които сме плащали за капацитет едва 13 лева са били ползвани за реален пренос на капацитет и на газ през мрежата, заяви енергийният министър. Той увери, че към момента се търсят всички възможности за облекчаване на икономическите ефекти. Разбирайте да купим по-евтин газ, за да може високата цена на преноса да бъде неутрализирана, но това не прави договора по-успешен, посочи Станков. По думите му тази огромна сума тежи изключително много на българската енергетика. Към момента над 500 милиона лева са фактурирани на Булгаргаз, а едва 100 млн. лева е физическият капацитет, който е използван от капацитета на „Боташ“, заяви министърът на енергетиката.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина