site.btaЕС се нуждае от конкурентоспособна и устойчива строителна промишленост


На конференцията, проведена в Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК), участниците обсъдиха предизвикателствата, пред които е изправен строителният сектор в Европейския съюз, и изтъкнаха, че бъдещите мерки трябва да бъдат насочени към повишаване на уменията на работната сила, намаляване на разходите за строителство, подобряване на защитата на работниците и гарантиране на лоялна конкуренция.
ЕС трябва да реши редица проблеми, които оказват въздействие върху строителния сектор, включително недостига на работна ръка и безпрецедентната жилищна криза. Той трябва също така да направи промени в своите директиви за обществените поръчки и да се бори с неправомерното възлагане на подизпълнители.
Това бяха областите на обсъждане по време на конференцията „Да построим бъдещето: справяне с предизвикателствата пред европейския строителен сектор — принос на социалните партньори и гражданското общество“, която се проведе в Брюксел на 24 юни 2025 г.
Проявата беше организирана от секция „Транспорт, енергетика, инфраструктури, информационно общество“ (TEN) на ЕИСК в сътрудничество с Европейската федерация на строителната промишленост (FIEC) и Европейската федерация на строителните работници и работниците в дърводобивната и дървопреработвателната промишленост (EFBWW) и открита с встъпително изказване на председателя на ЕИСК Оливер Рьопке. Модератор беше заместник-председателят на ЕИСК Аурел Лауренциу Плосчану.
Недостиг на работна ръка
Европейският строителен сектор изпитва значителен недостиг на работна ръка, който се дължи на застаряващата работна сила, намаления интерес сред по-младите поколения и нарастващата сложност на проектите. Недостигът води до забавяне на проектите, по-високи разходи и потенциален спад в качеството на работата.
За да се реши този проблем, от съществено значение е да се подобрят условията на труд, да се предложат конкурентни заплати и да се инвестира в програми за обучение. Насърчаването на строителството като възможност на удовлетворяваща професионална реализация и използването на технологиите за повишаване на производителността също могат да спомогнат за смекчаване на неблагоприятните последици и запазване на репутацията на сектора.
Финансово достъпни жилища
Строителният сектор е изправен и пред редица значителни предизвикателства, свързани с достъпността на жилищата. Нарастващите разходи за материали, недостигът на работна ръка и строгите регулаторни изисквания увеличиха общите разходи за изграждане на нови жилища. В градските райони земята е оскъдна и скъпа, а законите за зониране често не позволяват проекти с голяма гъстота, което допълнително ограничава наличието на жилища на достъпни цени. Сложните строителни норми, разпоредбите в областта на околната среда и дългите процедури за издаване на разрешения увеличават разходите и забавянията при жилищните проекти.
Търсенето на жилища на достъпни цени често надхвърля предлагането, което се дължи на нарастването на населението и урбанизацията. Новите проекти за жилища на достъпни цени често срещат съпротива от страна на местните общности, което усложнява усилията за увеличаване на жилищния фонд. Решаването на тези въпроси изисква иновативни методи на строителство, правителствени стимули и рационализирани разпоредби, за да стане жилищното настаняване физически и финансово по-достъпно за всички.
Жилищната криза, през която преминава Европа, е сериозна: над 10,6 % от жителите на градовете и 6,2 % от жителите на селските райони са обременени от високите жилищни разходи. За да преодолее този проблем, ЕС трябва да направи значителни инвестиции в социални жилища на достъпни цени, но осигуряването на финансиране е изключително трудно. В продължение на много години Комитетът последователно призовава за инвестиции в достъпни, устойчиви и достойни жилища на приемливи цени.
Преразглеждане на директивите за обществените поръчки и борба с неправомерното възлагане на подизпълнители
Не на последно място са необходими спешни подобрения в законодателството и по-добра координация, за да се гарантира лоялна конкуренция в строителния сектор.
Въпреки че възлагането на подизпълнители не е непременно проблем, то често се използва за намаляване на разходите и за ускоряване на изпълнението на проектите, особено в трансграничен контекст.
Настоящото преразглеждане на директивите за обществените поръчки трябва да се ръководи от следните цели: укрепване на борбата с незаконните практики, по-специално по отношение на подизпълнението, насърчаване на използването в по-голяма степен на подхода „икономически най-изгодната оферта“ при възлагането на обществени поръчки и адекватно прилагане на действащите разпоредби, за да бъдат защитени работниците и да се гарантира лоялна конкуренция. Вместо да бъде съсредоточен единствено върху най-ниската цена, подходът „икономически най-изгодната оферта“ определя най-доброто съотношение между качество и цена, след като се вземат предвид критерии като качество, екологични и социални фактори.
Откъси от изказванията на ораторите
„Финансовата достъпност на жилищата е широко разпространен проблем в цяла Европа и трябва да се предприемат спешни действия за решаването му. За да се справим с нарастващото търсене, особено в силно развитите градски райони, е изключително важно да увеличим изграждането на нови жилищни единици, особено на социални жилища. Но това не е всичко — трябва да се съсредоточим и върху намаляването на разходите за строителство чрез иновативни строителни техники и материали. Крайната ни цел е ясна: да намерим ефективни решения на настоящата жилищна криза в Европа и да направим така, че жилищата да бъдат финансово достъпни за всички европейски граждани.“
Оливер Рьопке, председател на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК)
„Без конкурентоспособен и устойчив строителен сектор в Европа всички останали проекти в енергетиката, инфраструктурата с двойно предназначение, водоснабдяването, отбраната, медицинската инфраструктура и др. ще бъдат поставени под въпрос!“
Аурел Лауренциу Плосчану, заместник-председател на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК)
„Разгледахме многостранните предизвикателства, свързани с достъпността на жилищата, отбелязвайки необходимостта от иновативни решения и съвместни усилия за справяне с нарастващите разходи и регулаторните пречки. Когато се справим с тези предизвикателства, ще можем да изградим по-издръжлив, справедлив и устойчив строителен сектор за бъдещето. ЕИСК остава непоколебим в ангажимента си за насърчаване на каузата всеки европейски гражданин да има достъп до устойчиво и достъпно жилище на приемлива цена.“
Байба Милтовича, председател на секция „Транспорт, енергетика, инфраструктури, информационно общество“ (TEN) на ЕИСК
„Строителната промишленост е сложна. Не става въпрос само за изграждането на къщи и инфраструктура, а затова да се работи за благосъстоянието на гражданите на ЕС, да се насърчава конкурентоспособността на икономиката на ЕС и да се осигури ключов принос за постигането на целите за устойчивост. Важно е винаги да се поддържа открит диалог между създателите на политики и заинтересованите страни, а за целта ЕИСК продължава да бъде най-добрата платформа, която предоставя такава възможност.“
Доменико Кампогранде, генерален директор на Европейската федерация на строителната промишленост (FIEC)
„Европейският съюз трябва да наложи забрана на „критерия за най-ниска цена“ при възлагането на обществени поръчки. Най-ниската цена винаги е свързана със социална цена, проблеми с качеството и проблеми с безопасността на работниците!“
Джани Де Вламинк, Европейската федерация на строителните работници и работниците в дърводобивната и дървопреработвателната промишленост (EFBWW)
„ЕОТ може да играе решаваща роля за подобряване на справедливата мобилност, условията на труд и съответствието между търсените и предлаганите работни места в строителния сектор, като направи заетостта в сектора по-привлекателна и достъпна. Нашата цел е да гарантираме, че когато някой избере да работи и живее в друга държава, той е запознат с правата си, чувства се защитен и е третиран справедливо.“
Козмин Боянджю, изпълнителен директор на Европейския орган по труда (ЕОТ)
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина