site.btaCISAC и МУЗИКАУТОР: Справедливостта и солидарността са искрите, които ще разпалят огъня на културата


София влезе в световния културен дневен ред – председателят на Управителния съвет на МУЗИКАУТОР Ясен Козев и изпълнителният директор Иван Димитров заявиха, че България вече не е наблюдател, а активен глас в битката за правата на творците
28 май 2025, София - Бъдещето на културния сектор зависи от това творците да получават справедливо заплащане за труда си, а обществото – свободен достъп до култура и знание. Необходим е ясен баланс между правото на автора да контролира и възнаграждава своя труд и правото на хората да се докосват до изкуство и иновации. Именно справедливостта и солидарността са онези основни принципи, които могат да поддържат жив духа на културата и да я развиват устойчиво.
Около това послание се обединиха всички делегати на Годишното общо събрание на Международната конфедерация на авторите и композиторите (CISAC GA), което се провежда в София.
„България е дом на една от най-древните култури в Европа и има над 1300 години история, оставили изключително културно наследство. Но тук не става дума само за историята. България днес има богата и жизнена творческа сцена – литература, театър, музика и аудиовизуални изкуства“, заяви от трибуната на общото събрание генералният директор на CISAC Гади Орон и допълни: „CISAC винаги е имала отлично партньорство с местните дружества в България – МУЗИКАУТОР и ФИЛМАУТОР. И двете работят усилено в малък пазар, изпълнен с предизвикателства, но и с голям потенциал.“
Престижният форум се случва за първи път в страна от Балканския полуостров — признание за устойчивия напредък на българското дружество за колективно управление на права на автори на текст музика и аранжимент МУЗИКАУТОР.
„Изборът на България за домакин на това събитие носи дълбоко значение за нас. Винаги сме се чувствали част от света на големите творци, дори и когато исторически не сме имали равен старт. Днес тази солидарност е не просто жест, а израз на обща воля културата да не познава граници, а само съмишленици“, заяви Ясен Козев, председател на Управителния съвет на МУЗИКАУТОР.
Международната творческа общност беше единодушна в позицията си, че силната защита на авторските права е пряко свързана с развитието на културата в една държава. Законодателната стабилност и ефективното прилагане на авторското право не само гарантират достойно възнаграждение за творците, но създават условия за иновации, културен обмен и икономически растеж. Именно затова представители на CISAC подчертаха, че подкрепата за творческия сектор не е привилегия, а стратегическа инвестиция в идентичността и бъдещето на всяко общество.
„Категорично ясно е, че България не може да си позволи да мисли ограничено, когато става дума за авторски права. Това е тема с глобално значение, в която страната ни трябва да бъде активен участник,“ подчерта и изпълнителният директор на МУЗИКАУТОР Иван Димитров.
„Справедливостта при ползване на авторски труд е актуален и дискусионен въпрос, който съчетава правни, етични и технологични измерения, а въвеждането на ясни законови механизми ще допринесе за устойчивото развитие на творческия сектор и културата като цяло.“
Нарастващото използване на интелектуален труд и от страна на автоматизирани системи поставя авторите пред нова реалност. Докато технологиите се развиват с главозамайваща скорост, законовата уредба в международен план и спазваните до сега етични норми драстично изостават.
Бъдещето на творческите индустрии не е в противопоставяне между хората и машините, а в реалност, в която технологиите подкрепят твореца, без да го изместват, ощетяват и обезличават. Справедливостта и солидарността са основата за устойчиво развитие на културата и подкрепа за творците.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина