site.btaЕлена Йончева: Миграцията е резултат и от политиката на Европа. Ще разрешим кризата само с общи усилия


Защо липсва всякаква самокритика към нас самите, европейците? Ние сме част от причините, които пораждат мигрантските кризи. Това коментира евродепутатът Елена Йончева по време на форум „Как да спрем трафика на мигранти. Ролята на ЕС в разбиването на престъпните мрежи“, организиран от нея в София. Събитието предизвика огромен интерес като събра над 200 души в залата, сред които много младежи от ДПС-Ново начало, както и представители на различни институции и неправителствения сектор.
Елена Йончева говори в началото на конференцията, открита от министъра на правосъдието Георги Георгиев, както и по време на панела „Глобални тенденции, регионално въздействие: геополитиката на миграцията в променящия се свят“.
Спомням си през 2003 г., когато се заговори за инвазия в Ирак. Тогава външният министър на Франция Доминик дьо Вилпен изнесе една невероятна, силна реч в Съвета за сигурност на ООН точно в този момент, когато се търсеха основания защо трябва да се осъществи инвазия в Ирак. И тогава Доминик Дьо Вилпен представи много подробни аргументи защо не трябва да се влиза в Ирак. Той обрисува всичко, което ще се случи след като се влезе в Ирак, каза Елена Йончева. И мигрантската криза, и крайните терористични движения, които заляха Близкия изток и след това се пренесоха в Европа. И това, което ще стане в последствие в Либия. Всичко това го има в неговата реч, припомни тя.
И продължи – „Аз не мисля, че тези, които са били в тази зала, не са знаели за това. Не мисля. И въпреки всичко има пълно мълчание. За причините, които пораждат тази мигрантска криза. За това, което ние предизвикваме в тези страни. Защото, може би, ние постигаме някакви краткосрочни политически цени, но дългосрочните са разруха, вместо насаждане на демокрация, а след това ние обираме негативите под формата на бежански вълни, с които тук не можем да се справим. Не можем да ги интегрираме достатъчно добре в социалната ни система.“
Елена Йончева посочи за пример Афганистан. След десетки години международно присъствие в тази страна, когато се оттеглихме, хората там, естествено, се опитват да се спасят и тръгват да търсят други пътища, други обетовани земи. Защото в Афганистан остана едно още по-радикално правителство на талибаните, каза тя.
Евродепутатът припомни, че е била в Афганистан при първото правителство на талибаните – до 2001 г. Тогава с тях можеше да се говори. Те искаха да правят бизнес, те искаха, и това са ми го казвали техни министри, да спрат производството на опиум. Днес виждаме един Афганистан, който е много по-зле, отколкото беше в края на 90-те години, коментира още Елена Йончева.
Това е въпросът - защо има този свян в Европа да се говори за причините, които довеждат до тези мигрантски вълни. Примерите, които давам не са само минало, те са настояще и, вероятно, и бъдеще, каза тя.
Няма по-подходящ момент от Деня на Европа и Деня на Победата за тази дискусия. Именно това е денят, в който си припомняме, че големите предизвикателства за държавите членки на Европейския съюз могат да се преодолеят само с общи усилия и общи решения. Когато има чуваемост, когато има сътрудничество.
Тази седмица в Страсбург отбелязахме 80 години от края на Втората световна война. В залата присъства Роберт Шот, ветеран на 102 години, който ни каза – „Аз бях на война, знам какво е война. Моля Ви, нека направим необходимото, за да няма война.“ Темата за войната, темата за мигрантите е част от темата за сигурността на Европа.
А предизвикателствата за Европа се увеличават главоломно през последните години - пандемия, разгаряща се война в съседство, нови геополитически реалности. За редица анализатори и критици ЕС изглежда неподготвен за новия свят, в който се намираме и е по-скоро наблюдател на редица процеси, вместо активен участник, каза Елена Йончева в началото на форума.
В конференцията, която обсъди различни аспекти на борбата с трафика на мигранти, се включиха гл. комисар Антон Златанов, директор на „Гранична полиция“, съветникът по вътрешни работи на посолството на Турция в България Илкер Каракоюнлу, евродепутатът от ГЕРБ Емил Радев, евродепутатът от Италия, представител на „Движение 5 звезди“ Данило дела Вале, председателят на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред в Народното събрание Маноил Манев, депутатът от ДПС-Ново начало и бивш министър на вътрешните работи Калин Стоянов, председателят на Държавната агенция за бежанците Мариана Тошева, Цветелина Георгиева от правната служба на Европейската комисия, проф. Иво Христов и бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев. Модератор на форума беше журналистът от БНТ Иво Никодимов.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина