site.btaБългарски ветеринарен съюз: „Съсловната организация не е задължение, а семейство“ – д-р Първанов пред бъдещите ветеринарни лекари
На 22 април 2025 г. в Лесотехническия университет (ЛТУ) в София беше открита Седмицата на ветеринарната медицина. Това е събитие, което обединява академичната общност, професионалистите и студентите в стремежа към по-хуманно бъдеще в областта на ветеринарната медицина. Мероприятията започнаха от днес с вдъхновяващи послания и ангажираност към етиката и професионализма.
Официалното откриване беше водено от декана на Факултета по ветеринарна медицина (ФВМ), проф. д-р Красимира Генова. Ректорът на ЛТУ, доц. д-р Христо Михайлов изрази гордостта си от ангажираността на преподавателите и студентите. „Вярвам, че в ежедневната работа в учебните зали, лаборатории или университетската клиника вие влагате себе си, своята отдаденост, удоволствие и радост от професията на ветеринарния лекар.“ заяви още доц. Михайлов.
Проф. Генова откри празничната седмица с вдъхновяващи думи, отбелязвайки значението на Световния ден за защита на лабораторните животни на 24 април. Тя подчерта, че напредъкът в науката не трябва да бъде за сметка на страданието и изрази благодарност към колегите и студентите, които подкрепят важните и понякога трудни теми в областта.
Сред официалните гости беше и зам.-председателят на Българския ветеринарен съюз (БВС), д-р Мирослав Първанов, който изнесе първата лекция от програмата, озаглавена „17 години в подкрепа на ветеринарната медицина чрез инициативи, каузи и професионализъм към единство и просперитет“. Той разгледа историята и настоящото състояние на съсловната организация. В своето изказване д-р Първанов подчерта значението на познаването на историята като основа за нейното бъдещо развитие: „Ако не си познаваме историята – светлото бъдеще не е много сигурно.“ Той акцентира върху ролята на БВС като мост между образованието и практиката. Д-р Първанов призова младите ветеринарни лекари да бъдат по-активни в съюза, като подчерта, че: „Съсловната организация не е задължение. Тя е семейство. И както я развиваме, такъв ще е и сигналът към обществото. Днес съм оптимист, защото виждам млади хора с будни погледи и мисъл. Надеждата остава във вас.“
В рамките на събитието беше открита и специална изложба, създадена от първокурсниците на ФВМ, озаглавена „Етика и еволюция: бъдещето на човека и животните“. С тази инициатива студентите показват, че да бъдеш ветеринарен лекар означава не само да познаваш тялото на животното, но и да уважаваш неговата душа. Българският ветеринарен съюз продължава да работи в посока на насърчаване на професионализма и етиката в професията.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина