site.btaПървият есенен панаир в Разград се провежда преди 97 години
BOBSTH 10:01:31 10-09-2018
DI0959BO.001
Разград - есенен панаир
Първият есенен панаир
в Разград се провежда
преди 97 години
Разград,10 септември /Садет Кърова, БТА/
От днес започва традиционният разградски есенен панаир, който ще продължи до 16 септември, информираха от общината. Началото на проявата е в 19.45 часа на сцена "Ронда", с официално откриване от кмета на общината д-р Валентин Василев.
Както всяка година, по алеите на Градския парк ще бъдат разположени атракциони за деца, шатри с лакомства, заведения за бързо хранене и търговски обекти.
Предвидена е и богата на събития програма с много изненади за жителите и гостите на града.
Прочутият разградски панаир
има дългогодишна история,
започнала от далечната 1921 година
Прочутият разградски панаир има дългогодишна история, започнала от далечната 1921 година, разказа за БТА Нели Николова от Регионалния исторически музей в Разград. Със специално решение на правителството на Александър Стамболийски се разрешава провеждането в Разград на два панаира. Единият е пролетен, който трае пет дни през първата половина на април и е само за дребен и едър добитък. Голяма роля за града играе есенният - седемдневен, от понеделник до неделя, който се провежда в средата на септември. На него се търгува с едър и дребен добитък, манифактурни, бакалски и др. стоки и занаятчийски произведения. В рамките на есенния панаир се организират и народни борби, както и други развлечения за посетителите.
Мястото на провеждане е южно от казармата на 19-ти пехотен полк /дн. от лявата страна на пътя за Търговище/, а от 1939 г. панаирът се премества от другата страна на шосето, разказа Николова. По думите й реклама от 1940 г. в местната преса /в. "Разградско слово" в броя си от 14 септември 1940 г./ убеждавала, че това е единственият по големина панаир в Северна България за сезона, "на който се излагат за продан най-добрите коне и рогат добитък от прочутия Делиорман".
През тези години дори пътуването по БДЖ до Разград от Шуменска област по времето на панаира е с 50 процента намаление, обяснява музейният експерт. Според документи, запазени в Държавния архив в Разград кметът на града моли с писмо Главната дирекция на железниците в София да се разпореди посетителите на разградския панаир да се ползват по Българските държавни железници с намаление, за да се даде възможност за по-голямо посещение от земеделци и скотовъди, както и от търговци от различни краища на страната. Общината на свои сесии одобрява и правилник за вътрешния ред и управление на панаира.
Според книгата на краеведа Кръстьо Арнаудов "Щрихи от миналото на Разград" панаирът води началото си приблизително от около втората половина на 18 век. "Разградският панаир, заедно с Узунджовският и Ески-Джумайският "Търговищкият" бяха едни от най-големите и известни панаири от далечното и близкото минало в България, което до неотдавна можеше да се прочете във всеки учебник по стопанска география", пише краеведът.
В главата "Спомени от прочутия разградски панаир" той описва подробно какъв е бил той през 30-те години на миналия век. Главната и атракционната част се е построявала между няколко редици дървета, посадени от дясната страна на шосето за Търговище. Между тези дървета са се оформяли две главни алеи с няколко реда временно построени щандове от дървени и брезентови шатри, бараки от рогозки и други. По двете крайни редици са преобладавали големите шатри на ресторантите и бирариите, а също и на така наречените шантани. Те наподобявали големи куплообразни циркови шатри с множество маси за посетители, във вътрешността, на които, обикновено срещу входа, са се изграждали дървени естради за музикантите, певците и танцьорите. Свободното пространство между ресторантите и шантаните се изпълвало с по-малки бараки на различни търговци на промишлени стоки и занаятчийски произведения, множество сладкарници, бозаджийници, бръснарници и други заведения. По средата, между двата реда по големи шатри са се нареждали многобройните сергии на дребните търговци и продавачи на разни захарни изделия и лакомства, галантерия и др.
Най-интересното на прочутия разградски панаир е било надвечер, когато откъм Башбунар чешма прииждал непрекъснат поток от граждани и учащи се, за да се поразходят, да видят нещо интересно, да се почерпят или да направят някаква покупка на по-изгодна цена. Този поток се е допълвал и от непрекъснатата верига на постоянно идващите от града и заминаващи обратно файтони по шосето край бившата казарма в района на фабрика "Химик". В миналото панаирът е бил толкова голям и интересен, че за един ден, а особено за една вечер, трудно се е обхождал, за да се види всичко интересно, пише краеведът.
Есенният панаир в Разград се провежда до 1950 година;
след известно прекъсване, през 1990 година
той е възстановен и осъвременен
Въпреки годините на войната и превратностите в историята, есенният панаир в Разград се провежда до 1950 година. По-късно, през 1972 година е обявена Седмица на търговията, която съществува до 1984 година, обяснява Нели Николова от Регионалния исторически музей. С писмо от 21 август 1990 година Общинският народен съвет в Разград дава съгласието си традиционният есенен панаир да бъде възстановен. Първоначално той се провежда на територията на изложбената база на Селекционния център по животновъдство в района на кв. Гецово, като през панаирните дни се организират конни състезания, борби, атракционни развлечения. По-късно вече сергиите, щандовете и атракционният кът се разполагат по алеите на Градския парк в Разград.
През тази година е 27-то поред издание на разградския есенен панаир след възстановяването му. Интересът към него от страна на търговците е много голям, посочват от общината. Всяка вечер през седемте панаирни дни от 20 часа на сцената на Ронда ще има и богата културна програма. Началото ще поставят трио "Тенорите" и Духов оркестър "Балканто брас бенд" със спектакъла "Балканто". Във втория ден от панаира на сцената ще се качат Капанският ансамбъл и певицата Рени. На 12 септември програмата продължава с концерт на трио "Ле контесе", а на следващата вечер Памбос Агапуи ще увлече в ритъма на танца присъстващите на открития урок "Разград танцува". През следващите дни със свои изпълнения пред публиката ще се изявят група "Сода акустик", възпитаниците на Музикална школа "Илия Бърнев" и квартет "Интро", а заключителният концерт ще е на певците от Центъра за работа с деца.
/ДИ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина