site.btaНационален информационен портал за хора, които се интересуват от установяване в България, може да бъде изграден по мярката „Избирам България“


Изграждане на Национален информационен портал с обобщена информация, която да е в помощ на хората, които се интересуват от установяване в България, е възможно по мярката „Избирам България“. Това се посочва в информация на официалната интернет страница на Програма „Развитие на човешките ресурси“ (ПРЧР), по която е финансирана мярката.
Създаването на такъв портал ще позволи лесен и удобен достъп до актуална информация за разпоредбите, свързани с установяване в България, издаване на разрешителни за работа, права и задължения на чуждестранни граждани, които искат да се установят в България. Това касае още и признаване на трудов стаж и пенсионно осигуряване, здравно осигуряване, издаване на лични документи, достъп до училища и детски градини и др. Очаква се Изпълнителната агенция за българите в чужбина да разработи програма за стимулиране на трайно установяване в България, се посочва в съобщението.
Управляващият орган на ПРЧР отваря за кандидатстване от Агенцията по заетостта (АЗ) Компонент 1 на мярката „Избирам България“, който е с бюджет от 26,5 млн. лв. Основната цел на операцията е стимулиране за трайно установяване в България на българи, живеещи в чужбина, хора с български произход и кандидати от трети страни, за които не се изисква разрешение за достъп до пазара на труда според българското законодателство. Допустим кандидат по Компонент 1 на „Избирам България“ е АЗ, а допустим партньор за изпълнение на проекта е Изпълнителната агенция за българите в чужбина, се съобщава на сайта на ПРЧР.
Допустимите дейности включват предоставяне на услуги за достъп до пазара на труда от страна на АЗ, предоставяне на еднократна помощ за преместване на покъщнина и добавка за настаняване за период до 12 месеца. Одобрената еднократна помощ за преместване на покъщнина в рамките на Европейския съюз е в размер до 5000 лв., а извън Европейския съюз – до 10 000 лв. Допустимият за възстановяване разход за преместване на покъщнина от държави, които са кандидати за членове на ЕС, както и Косово, е в размер до 5000 лв. Добавката за настаняване, която един участник в мярката може да получи, е в размер на 406 лв. на месец за период до една година, като задължително изискване за тази подкрепа е кандидатът да започне работа в населено място, в което не притежава собствено жилище, се посочва на сайта на ПРЧР.
За участниците в проекта, които са чужди граждани, или за членове на семейството, които са чужди граждани, е допустимо включването в обучение по български език, което ще благоприятства по-бързата им интеграция на пазара на труда в България. По проекта могат да бъдат отпуснати и стимули за транспорт от и до работното място за период до 12 месеца, с изключение на случаите, в които се работи дистанционно или се полага надомна работа.
Всеки желаещ да получи подкрепа по Компонент 1 на „Избирам България“ ще трябва да отговаря на едно от двете условия – да е пребивавал най-малко 12 месеца от последните 18 месеца в чужбина или да е новозавършил образованието си в друга държава. Задължително изискване към всички кандидати ще бъде да запазят работата си в България най-малко за период от 6 месеца от момента на включването им в проекта. След първите 6 месеца в България всеки участник ще може да получи еднократен стимул в размер на 30% от размера на шест средни работни заплати за съответния сектор, в който е нает. След първите 12 месеца заетост в България е допустимо получаването на еднократен стимул в размер на 50% от размера на шест средни работни заплати за съответния сектор, в който участникът работи.
С „Избирам България“ сме се опитали да обхванем голяма част от процеса и организацията около преместването на един човек, каза в интервю за БТА през юли заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова. Тя посочи, че това касае транспорт на покъщнината, установяването, намирането на работа. Дори сме помислили за адаптирането у нас на членове от семейството, които не са български граждани, но искат да си намерят работа тук, добави тя.
Целта на Компонент 2 по "Избирам България" е да насърчи хора, които в момента живеят в България, да започнат работа в населено място с под 50 хиляди жители.
/НН/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина