site.btaСофиянци ще се вдигнат на протест, ако държавата не преосмисли решението си за разпродаване на държавни имоти в София, заявиха от "Спаси София"
Софиянци ще се вдигнат на протест, ако държавата не преосмисли решението си за разпродаване на държавни имоти в София. Това заяви общинският съветник Андрей Зографски от "Спаси София", който заедно с арх. Росица Николова и кмета на "Връбница" Румен Костадинов дадоха пресконференция в Столичната община.
БТА припомня, че Столичният общински съвет прие доклад, с който изисква държавата да предостави на Столична община 30 имота, част от 4400-те имота, обявени за приватизация поради “отпаднала необходимост” от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. На 24 юни ведомството публикува списък с актуална информация по изпълнение на Програмата за упражняване правата върху държавни имоти, която беше приета от правителството на 8 май 2025 г., но към днешна дата списъкът вече не е на сайта на министерството.
Зографски заяви, че ако за държавата тези над 4400 имоти са с отпаднала необходимост, то имоти като например античния амфитеатър на метри от Столичната община и 55 дка в ж.к. "Обеля" не би трябвало да се отдават на търг и да попадат в частни ръце. Столичната община десетки години търси терени за детски градини, заради липсата на места, и няма достатъчно средства за отчуждаване на ключови имоти, припомни Зографски. С такива необмислени и некоординирани с Общината стъпки, държавата създава за пореден път проблеми на София, допълни той. С обявяването на търг на тези имоти се търси да се попълни "бюджетната дупка" или да се уреди човек, близък до властта", предположи общинският съветник.
Зографски призова министрите от правителството на Росен Желязков, които бяха част от Столичния общински съвет до скоро - Георги Георгиев, Мирослав Боршош и Иван Пешев да защитят интересите на софиянци и на всички граждани. В противен случай държавата ще продаде тези имоти на безценица и ще трябва Столична община да ги откупва на много висока цена, предупреди Зографски. Той каза, че преди месец председателят на "Спаси София" Борис Бонев е изпратил писмо до премиера Росен Желязков с искане за среща по темата с имотите, но отговор не е получен. "Ако питаме българите, те ще кажа т, че Министерският съвет или Народното събрание са с отпаднала необходимост много повече, отколкото имоти за паркове и сгради в центъра на София, посочи Андрей Зографски.
Росица Николова обясни, че на територията на София става въпрос за над 30 имота, които са включени в списъка на държавата. Тя каза, че има информация, че за 15 имота от общия списък с тези над 4400 имота, вече вървят тръжни процедури и попита защо списъкът с имотите е изчезнал от сайтовете на Министерския съвет и регионалното министерство. Николова поясни, че става въпрос за ключови имоти, нужни на Столичната община, като амфитеатъра на римска Сердика. За първи път археологически находки от древния амфитеатър са открити още през 2004 г., а мястото е било едно от най-големите по рода си в пределите на Източната Римска империя. В списъка има и терени в бъдещия "зелен ринг" на София, чиято реализация ще обезпечи зелената система на Столичната община, подчерта Николова.
Кметът на "Връбница" Румен Костадинов съобщи, че за продажба са отредени 55 декара на бивше военно поделение в "Обеля". Именно такъв имот може да реши проблема с всички междублокови пространства на територията на район "Връбница", които са с площ от 30 декара и те са частни. Ако имотът бъде прехвърлен на общината ще успеем да спасим всички междублокови пространства и ще осигурим инфраструктура от зелени пространства, детски и спортни площадки за децата каза районният кмет.
/МК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина