site.btaПо-голяма част от удавянията не са в морето, а в реки и други водоеми, каза Йордан Иванов от Водноспасителната служба на БЧК


По-голяма част от удавянията не са в морето, а в реки, язовири, други водоеми и домашни басейни. Това каза за БТА Йордан Иванов, главен експерт в Дирекция „Водноспасителна служба“ на Българския Червен кръст (БЧК).
По думите му, рискови са и аквапарковете, където посетителите често пренебрегват съветите за безопасност. По повод Световния ден за предотвратяване на удавянията - 25 юли, той напомни, че сме в разгара на летния сезон и призова хората да бъдат по-отговорни и по-внимателни.
По данни на БЧК през 2024 г. са се удавили 86 души, пет от които деца. Спасените от удавяния са 3876. В България удавянето е втората, след автотранспортните произшествия, водеща причина за смърт, се казва в отговор на въпрос до БТА. Дейностите по водно спасяване от страна на БЧК се осъществяват в четири основни направления. Това са превенция на водния травматизъм; обучение на водни спасители; международна, спортно – състезателна дейност и проекти; методическа помощ и осъществяване на водноспасителна дейност на водни площи.
За последните десет години правоспособност са получили 3500 спасители – за море, и над 7000 – за плувни басейни, показват данните на БЧК. Средно всяка година обучаваме 800 спасители, около 500 – за басейни, около 300 – за морета, каза Йордан Иванов. По думите му, има достатъчно обучени кадри. Необходимо е човек да е навършил 17-годишна възраст, за да започне обучение за воден спасител, професията може да бъде упражнявана след навършване на пълнолетие.
От БЧК съветват гражданите да се къпят само в охраняеми водни площи и да спазват правилата за водна безопасност. Спазвайте съветите на спасителя и флаговата сигнализация, не влизайте във водата след обилно хранене и употреба на алкохол, обличайте спасителна жилетка при ползване на плавателни съдове – това са част от другите съвети на спасителите. От БЧК обръщат внимание на родителите да бъдат близо до децата си и да ги наблюдават постоянно, ако са във водата или около нея.
Световният ден за предотвратяване на удавяния се отбелязва от от 2021 г. с резолюция A/RES/75/273 на Общото събрание на ООН от 28 април 2021 г., показва информация на отдел „Справочна“ на БТА. Целта е да се привлече вниманието на обществеността към нарастващи брой смъртни случаи от удавяне и начините за превенция. През последното десетилетие при удавяне са починали над три милиона души - предимно деца и младежи. Повече от 90% от смъртните случаи от удавяне се случват в реки, езера, кладенци, битови резервоари за вода и плувни басейни в страните с ниски и средни доходи, като децата и юношите в селските райони са най-засегнати.
Темата на деня през 2025 г. е: "Всеки може да се удави, но не бива", като денят е посветен на споделянето на въздействащи истории за хора, които са помогнали за спасяването на човешки живот и са предотвратили доживотни увреждания.
/АБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина