site.btaПарламентът прие законови промени, свързани с дигитализацията на административното производство и обжалването на мълчалив отказ


Парламентът прие на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Измененията предвиждат разширяване на приложното поле на електронно съобщаване и призоваване от съдилищата и административните органи и подаване на документи по електронен път от гражданите, юридическите лица, адвокати, нотариуси и институции.
Министър на правосъдието Георги Георгиев обясни, че целта на промените е дигитализация на административното производство - начинът, по който адвокати, нотариуси, съдебни изпълнители общуват с институциите. Въвеждаме задължението за електронна комуникация между различните държавни и съдебни институции, посочи той. Друго нещо в битката да се опитаме да спешим бавното правосъдие е електронното връчване на книжата, обясни министърът. Гражданите не са длъжни, но имат възможност да получават по електронна помощ всички съобщения, за всички останали участници - превръщаме в правило електронната комуникация със съда, посочи Георгиев. Министърът обясни, че елиминират възможностите за шиканиране и бавене на делата чрез триковете при връчването на книжата. Електронната преписка в администрацията се превръща в правило за администрацията от идната година, за да имаме възможност за техническо изграждане на голяма част от необходимите услуги, каза той. Като друга промяна Георгиев посочи възможността за участие в съдебно заседание чрез видеоконференция.
С измененията се увеличава от един на два месеца срокът за обжалване на мълчалив отказ пред първоинстанционния съд и се въвежда мълчаливо съгласие, ако административният орган не се произнесе в указания от съда срок, след като съдът е отменил мълчалив отказ и е изпратил преписката на административния орган за ново произнасяне.
Мълчаливият отказ може да се оспори по административен път пред горестоящия административен орган в двумесечен срок от изтичането на срока, в който административният орган е бил длъжен да се произнесе. Когато на заинтересованите лица не е съобщено за образуването на производството, срокът за оспорване е шестмесечен, приеха още депутатите.
Административните органи, органите на съдебната власт, омбудсманът, лицата, осъществяващи публични функции, и организациите, предоставящи обществени услуги, организациите и адвокатите, участници в производствата, задължително посочват електронен адрес за призоваване и получаване на документи и съобщения чрез информационната система за сигурно електронно връчване и чрез единния портал за електронно правосъдие, предвиждат промените.
Искането за издаване на индивидуален административен акт може да се подава и като електронен документ по електронен път. Административните органи, органите на съдебната власт, омбудсманът, лицата, осъществяващи публични функции, и организациите, предоставящи обществени услуги, организациите и адвокатите, участници в производствата, подават исканията си по електронен път, приеха депутатите.
Подаването на исканията за издаване на индивидуални административни актове по електронен път може да се извършва 24 часа в денонощието. Административният орган създава електронна преписка при всяко искане за издаване на индивидуален административен акт, както и при започване на производство по инициатива на органа.
Връчването на електронни документи от административния орган се извършва чрез изпращане на съобщение на електронния адрес, съдържащо информация за изтегляне на съставения документ от информационната система за сигурно електронно връчване. Документите се смятат за връчени с изтеглянето им. Когато получателят не е изтеглил документа в 7-дневен срок от неговото изпращане, документът се смята за връчен в първия ден след изтичането на този срок.
По съображения за сигурност или други важни причини съдът служебно може да постанови страна или неин представител, свидетел, вещо лице или преводач да участва в открито съдебно заседание чрез видеоконференция, реши парламентът. По искане на страна или друг участник в производството, при обективна невъзможност за явяване в сградата на съда, съдът може да постанови участието му в отделни процесуални действия също да се извърши чрез видеоконференция.
Изменения в АПК влизат в сила три дни след обнародването им "Държавен вестник" с някои изключения. Разпоредбите, свързани с дигитализацията на административното производство, се предвижда да влязат в сила от 1 юли 2026 г.
/ВД/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина