site.btaПродължава да е блокирана процедурата лагерът „Белене“ да получи статут на недвижим паметник на културата, каза журналистът Христо Христов
Вече седма година продължава да е блокирана процедурата за това бившият концлагер „Белене“ да придобие статут на недвижим паметник на културата с национално значение. Това каза пред журналисти Христо Христов, журналист и изпълнителен директор на фондация „История и памет“.
Той припомни, че процедурата е започнала през 2018 г., но до този момент не е претърпяла развитие, като е имало две комисии, които не са се произнесли. Христов посочи, че три институции имат отношение към темата - Министерството на културата с Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), Министерството на правосъдието и Министерството на околната среда и водите.
Проблемът е, че остров Персин, където се намира концлагерът „Белене“, има и защитени територии, има и действащ затвор, посочи той.
Христо Христов е модератор на дискусия днес в столицата на тема: „Какво и кой пречи на бившия концлагер „Белене“ да получи статут на недвижим паметник на културата с национално значение“, на която присъстват представители на няколко институции. Предвидено е да се чуят позициите на Министерството на културата, Министерството на правосъдието и Министерството на околната среда и водите. Присъстват също представители на политически формации и на гражданския сектор.
Днес, на тази гражданска инициатива, обединила шест неправителствени организации и две земеделски партии – „Обединени земеделци“ и БЗНС, защото те имат най-много жертви на концлагера, ще се опитаме да видим дали след седем години блокиране на процедурата ще може да направим поне крачка напред. Преди малко повече от месец имаше годишно поклонение, на което също сме съорганизатори. Там се получи известен пробив, защото министърът на правосъдието Георги Георгиев каза, че позицията на министерството ще бъде променена, така че да не възпрепятства окончателното решение, каза Христо Христов.
Тази наша гражданска инициатива и продължаващата години процедура става на фона на една друга паралелна политика на държавата и това е обявяването на Дом-паметника на БКП на Бузлуджа за паметник на културата. Там нямаше никакви проблеми. Нещо повече, държавата финансираше този тоталитарен паметник, който днес се представя като значим архитектурен обект. Последните новини са, че в него се наливат седем милиона лева. Ако отидете на „Белене“ ще видите, че там няма нищо друго, освен запустяване, допълни още Христов.
Държавата да влезе в това място на памет, каквато е европейската практика, и да създаде национален държавен музей концлагер „Белене“, каза още Христо Христов.
/АБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина