site.btaВъпросите, свързани с идентичността и езика, следва да се разглеждат в рамките на научния и академичния дискурс, пише в позиция на МВнР


Министерството на външните работи (МВнР) отчита приетата с убедително мнозинство от Европейския парламент резолюция, с която се избягва въвличането на институцията в опити за политическа инструментализация от страна на Република Северна Македония, насочена към заобикаляне на ангажиментите, произтичащи от т.нар. Европейски компромис от 2022 г. Това е посочено в позиция на ведомството.
В контекста на разширяването на Европейския съюз, въпросите, свързани с идентичността и езика, следва да се разглеждат в рамките на научния и академичния дискурс, като по своята същност те не попадат в обхвата на институционалната оценка на напредъка на страните кандидатки спрямо обективните и измерими критерии за присъединяване, казват от МВнР.
Със своето решение Европейският парламент потвърди ролята си на безпристрастен и независим орган, ангажиран с проследяването на реформаторския напредък на Република Северна Македония. Особено значение имат констатациите в областта на върховенството на правото, защитата на основните права и свободи, функционирането на демократичните институции, провеждането на ключови реформи, изпълнението на договорно поети ангажименти, както и въздействието на външни актьори. Именно тези аспекти следва да бъдат във фокуса на усилията на властите в Скопие, ако целта остава трайна европейска интеграция, пише в позицията.
България последователно подкрепя европейската перспектива на всички държави от региона на Западните Балкани, на основата на обективните критерии за членство и при стриктно прилагане на принципа на собствените заслуги. Отклоненията от установената условност, както и опитите за използване на европейските институции за постигане на краткосрочни вътрешнополитически цели не само забавят процеса на присъединяване, но и подкопават доверието между държавите в региона. Това има негативно въздействие върху добросъседските отношения, които са хоризонтален и неотменим елемент от процеса на присъединяване към Европейския съюз, допълват от МВнР.
По-рано днес препратките към език и идентичност в годишния доклад на Европейския парламент (ЕП) за Северна Македония бяха заличени.
Годишният доклад на ЕП за напредъка на Република Северна Македония по пътя към ЕС беше приет с 461 гласа "за", 121 гласа "против" и 107 "въздържал се" от 689 гласували в 720-местния парламент на пленарно заседание днес в Страсбург.
/РИ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина