site.btaВисоките токчета, обездвижването и наднорменото тегло водят до болки в глезените и ходилата, посочи специалист


Високите токчета, обездвижването и наднорменото тегло са сериозни фактори за проблеми с глезените и ходилата, каза днес във Варна доц. Атанас Кацаров, председател на Българското дружество по хирургия на ходилото и глезена.
Той уточни, че повечето от хората с такива оплаквания са жени. Съотношението при пациентите мъже - дами е 1 към 10, посочи Кацаров.
Според хирурга най-честата процедура в работата на лекарите, извън спешността, е отстраняването на т.нар. кокалче на ходилото. Той коментира, че колкото и да държат на изискания външен вид, жените не бива да ходят на токчета с височина над 7 см, защото това е пагубно за краката. Лекарят посочи още, че през последните години все повече зачестяват случаите на деформацията на кокалчетата при много млади хора, основно момичета, включително на по 8-10 години. Една от причините за това е хипермобилността на ставите, но като цяло не е ясно защо възникват тези проблеми, посочи Кацаров. Той уточни, че в момента в цяла Европа се правят изследвания за появата на този проблем, тъй като той засяга не само българските младежи.
Във Варна днес доц. Кацаров е сред лекторите в първия по рода си обединен курс за хирургия на глезен и ходило, чийто домакин е Медицинският университет в града. Съорганизатори на обучението на млади специалисти са висшето училище, Българското, Германското и Балканското дружество по хирургия на глезен и ходило. Гост-лекторите са специалисти от България, Турция, Гърция, Германия, Словения, Хърватия и Швейцария. Обучението е комбинирано, с лекции и операции на живо. Освен това младите лекари имат възможност да прилагат показаните им нови техники върху изкуствени човешки кости.
Хирургията на глезен и ходило е най-новата специалност в областта на ортопедията и травматологията, посочи ректорът на Медицинския университет проф. Димитър Райков. Той подчерта, че ходилото е комплексен орган, който е определящ и за емоционалното състояние. Ако някой иска да забрави за проблемите си, да си купи неудобни обувки и болката ще стане определяща за психологическите му усещания, посочи Райков, който е и началник на клиниката по ортопедия и травматология в университетската болница във Варна.
Неглижирането на проблем на ходилото не бива да се допуска, допълни д-р Юри Щалц от Словения. Той подчерта, че в такива случаи патологията се влошава, усложненията стават по-тежки, а решенията - по-трудни.
В България, когато става дума за планови операции в областта на ходилото и глезена – например на болезнено плоскостъпие, или изпъкнало кокалче, хората се страхуват много, допълни Кацаров. Според него това се дължи на остарели разбирания. Възстановяването на пациентите вече е изключително бързо, няма гипс с месеци, няма залежаване, има нови типове шини и обувки, подчерта експертът.
Лекарите коментираха още, че нарушаването на основата, на която стъпва цялото тяло, се пренася и нагоре и води до проблеми със стави и прешлени. Идват възрастни пациенти, които с години са стъпвали неправилно и коленните и тазобедрени стави са изтрити, обясни Кацаров. Експертите бяха единодушни, че хората трябва да са наясно с тези проблеми, да се отнасят сериозно към тях и да вземат навременни мерки, за да не се стига до усложнения.
/АБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина