site.btaПопулистки партии, не вярват в собствените си действия, коментира министър Манол Генов новия, четвърти, вот на недоверие
Популистките партии, строго дефинирани в българското политическо пространство, не вярват на собствените си действия. Все още не е гласуван третият вот, днес внасят нов, значи те са много сигурни, че техните вотове са абсолютно несъстоятелни и не минават. Така министърът на околната среда и водите Манол Генов коментира в кулоарите на парламента внесения днес от "Величие" и подкрепен от "Възраждане" и "Морал, единство, чест" (МЕЧ) нов, четвърти, вот на недоверие към кабинета "Желязков" за "несправяне с екологичната катастрофа в България".
Нека българските граждани да преценят сами за себе си т.нар. опозиция, състояща се изключително от популистки партии, каза министърът.
По отношение на мотивите за исканата оставка на правителството Манол Генов смята, че става въпрос за политическите кампании на някои партии на база нерегламентираното изхвърляне на отпадъци. Всички сме свидетели на една такава кампания, която правят от години, добре е, че дойдоха в парламента, за да видят, че този проблем го има, добави Манол Генов. Той подчерта, че проблемът съществува повече от 20-30 години.
Една от първите ми задачи като министър беше борбата с нерегламентираните сметища, отбеляза той. Министърът уточни, че наскоро е имал срещи с кметове, чул е силно изразено недоволство от тях, че биват глобявани, че са им давани предписания за несправяне с проблема. Той се учуди, че „Възраждане“ са подписали вота, защото разбират много добре процеса. Явно нещо са се "бартеросали" - едните подкрепят вота на другите, смята той. Не мога да кажа, че регионалните инспекции не си вършат работа, добави министърът.
Манол Генов посочи, че не вижда грешки в работата си. Когато дойде време да бъде обсъждан вотът, ще извадя статистика колко акта, предписания са направени, заяви той.
Има внесени предложения за промени в закона, има неколкократно вдигане на санкциите за нарушения, увеличаване правомощията на кметовете, даже и да се стигне до конфискация на превозни средства, които извършват дейност по нерегламентирано изхвърляне на отпадъци, обясни министърът на околната среда.
Ако няма промяна в съзнанието на българските граждани, Генов не вижда кой може да се справи на 100% с този проблем.
/АБ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина