site.btaБлизо една трета от 344 онкоболни жени, участвали в проучване, смятат, че са изолирани от обществото


Близо една трета от 344 жени с онкологични заболявания смятат, че са изолирани от обществото. Това показва проучване на социологическата агенция Global Reserch, направено в периода между 7-и и 25 април тази година, по поръчка на Българска асоциация на хора с онкологични и други заболявания (БАХОДЗ) „Живот“. Основната цел на проучването е да се установи психологическото състояние на жените с онкологични заболявания, в резултат от тяхното здравословно състояние.
Данните бяха изнесени по време на Национална кръгла маса по теми, свързани с насилието и психологичната подкрепа към онкоболни „Заедно можем да дадем надежда и защита“, която се състоя в Хасково. Дискусията с участие на специалисти, представители на неправителствени организации, държавни служби и местни власти, е организирана по проект „Когато ракът и насилието се срещнат“, който се изпълнява от неправителствената организация с финансиране в рамките на европейски проект през програма „Силна“ на Български фонд за жените.
Според резултатите в изследването делът на жените с онкологични заболявания, станали обект на дискриминация, е 34 процента. Анкетираните, които посочват, че се чувстват в изолация, обясняват това с факта, че болестта им предизвиква предразсъдъци в околните и хората се страхуват, защото нямат информация за заболяването.
Анализът на направеното проучване показва необходимостта от създаване на центрове за психологическа помощ за онкоболни към болниците в страната, обобщи председателят на БАХОДЗ „Живот“ Минка Арабаджиева. Нуждата от психологическа помощ сред анкетираните онкоболни жени е силно изразена, като малко над 55 процента от тях са посочили, че почти всекидневно се чувстват разстроени тревожни, притеснени или депресирани.
Според самодекларираната нужда от професионална психологическа подкрепа 34 процента от жените смятат, че имат голяма или много голяма нужда от професионална психологическа помощ, а в същото време 41 процента от тях са посочили, че никога не са получавали такава. Тези, които са имали психологическа подкрепа, са изразили категорично положително мнение за ефекта от нея, а над 80 процента от жените смятат, че психологическото им състояние е било подобрено вследствие на терапията.
По време на форума представителите на неправителствената организация получиха пълна подкрепа за каузата си от областния управител на Хасково д-р Стефка Здравкова и от кмета на областния град инж. Станислав Дечев. „Темата е важна и близка до моите възприятия и за мен също е лична кауза“, каза областният управител д-р Здравкова.
Кметът на Хасково посочи, че партньорството на общинска администрация и асоциация „Живот“ е устойчиво и дава резултати в посока надграждане на мрежата от социални услуги. Станислав Дечев припомни, че в бюджета на Хасково за 2025 г. са заложени и вече са изплатени 50 хиляди лева субсидия за всички социални клубове в общината, в това число и на Асоциация „Живот“. Осигурени са и безвъзмездни офиси, където хората да получават помощ и подкрепа. Освен това в бюджета са предвидени 100 хиляди лева за финансова еднократна подкрепа на граждани, която се отпуска с решение на Общинския съвет и тя най-често е за хора с неотложни здравословни нужди.
/РИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина