site.btaУчение за ограничаване на нефтен разлив по река Дунав се организира край Русе
Мащабно учение, свързано с ограничаване на нефтен разлив по река Дунав, причинен от авария при товарене на танкер-баржа, се организира днес в района на русенското село Сандрово и остров Алеко. Това съобщи областният управител на Русе Драгомир Драганов.
По думите му, това е второто най-мащабно учение в българската акватория на реката за последните 20 години.
Сигналът за "инцидента" е подаден малко преди 10:00 часа днес. Веднага е създадена организация и е свикан Областният щаб за предприемане на незабавни действия. Включени са всички компетентни институции. "Имайки предвид инцидентите, които се получиха в съседните държави - като този в Сърбия, проиграваме това учение, за да може да синхронизираме всички институции - както изпълнителната власт, така и общините и доброволните отряди", обясни Драганов.
Като част от тренировката и с цел минимизиране на щетите при евентуален реален разлив на гориво са разставени две каскадни линии от бонови заграждения с дължина до 100 метра всяка. Тренира се и за механично почистване на нефтени отлагания на суша, както и третиране на бреговата ивица със сорбенти.
Капитан Камен Иванов - началник на отдел "Аварийно-спасителна дейност - река Дунав" към Изпълнителната агенция "Морска администрация", заяви, че тези учения предоставят на всички структури от Единната спасителна система възможност да синхронизират действията си.
"Река Дунав попада в категориите на бързо течащите води, тъй като скоростта на течението ѝ е 4-5 километра в час, и ако не се вземат спешни мерки, то в рамките на час замърсяването ще бъде разпространено на акватория повече от 5 километра", обясни капитан Иванов. По думите му, това може да доведе и до екологична катастрофа, а също и до замърсяване на вододайни зони за населението.
Директорът на дирекция "Аварийно-спасителна дейност" към ИА "Морска администрация" вицеадмирал о.з. Румен Николов заяви, че тези учения допринасят и за изпробването на техническите средства, закупени по европейски програми и с държавни пари, за предотвратяване на щетите от подобни инциденти.
"Вярвам, че както на река Дунав, така и в останалите обекти това взаимодействие ще се постигне с много тренировки. Мисля, че това учение доказва още веднъж, че координацията между силите и средствата трябва да бъде на необходимото ниво, за да можем да запазим бреговете си чисти", каза Николов.
Капитан Камен Иванов каза, че за щастие подобен инцидент не е регистриран отдавна в българския участък на Дунав.
/АБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина