site.btaОт днес започва приемът на заявления за обезщетения на щетите от градушка в служба „Земеделие“ в Нова Загора


От днес (28 май) започва приемът на заявления за обезщетения на щетите от градушката на 24 май в Общинска служба „Земеделие“ в Нова Загора, съобщиха от пресцентъра на общината. Срокът е 10 дни, до 9 юни, включително. Комисията за описване на щетите ще посети всеки един от пострадалите обекти в кратки срокове.
Както БТА съобщи, вчера министърът на земеделието Георги Тахов се срещна със земеделски производители в Нова Загора и пое публичен ангажимент за бърза реакция при получаване на компенсации. „При 100% пропаднали площи, ударени от градушката, ще бъдат изплатени 80% от средствата, които са вложени“, каза министър Тахов и уточни, че средства за това има в бюджета. Министърът призова за активност от страна на пострадалите, за да може администрацията бързо да обработи заявленията и плащанията да се случат в кратки срокове.
Градушката удари най-силно в селата Новоселец, Бял кладенец и Пет могили. Основно са пострадали блокове със слънчоглед, царевица, кориандър, пшеница и ечемик в землищата и на селата Млекарево, Радецки, частично в селата Любенец, Еленово, Прохорово, Любенова махала.
Кметът Галя Захариева съобщи, че е договорила с полицията водачите, чиито автомобили са пострадали от бедствието, в рамките на месец и половина да се движат, без да бъдат глобявани. Условието е да вземат от кметствата по места служебни бележки, които да представят при поискване от органите на реда.
Общинска комисия ще обходи засегнатите имоти и ще опише щетите. Ще бъдат подготвени документи, които ще бъдат подадени до Междуведомствената комисия за бедствия и аварии към Министерски съвет. Кметът прогнозира, че огледите ще продължат около два-три дни. Нанесени са били щети на покриви, изпочупени стъкла, оранжерии, автомобили.
Кметът поиска първоначална подкрепа за изграждане на нова противоградна площадка в село Любенова махала.
Равносметката от удара на суперклетката, която изсипа градушка с размерите на яйце, показва, че са засегнати 60 000 декара земеделска земя, от които 15 000 са унищожени на 100 процента. По данни на Изпълнителна агенция "Борба с градушките", от началото на активния сезон по противоградова защита, който стартира на 15 април, до момента в страната са проведени 80 въздействия, обработени са 309 градоопасни облака и са изстреляни общо 5723 ракети. За сравнение, за същия период на миналата година са проведени 66 въздействия и са обработени 238 клетки с 3470 ракети. През аналогичния период на 2023 година проведените въздействия са 65 срещу 227 клетки с 2099 ракети. Налице са промени в климата с дълги периоди на засушаване, последвани от дъждове и градушки и увеличаване на броя на суперклетките всяка година заради промените в климата, заяви инж. Валери Ценов, изпълнителен директор на Агенцията.
Всички служби са пуснали ракети, но не са могли да спрат суперклетката, обясниха от Агенцията за борба с градушките. Обстрелването ѝ е започнало на територията на старозагорската дирекция, продължило е на територията на област Сливен, в Ямбол е била с признаци за торнадо. Министър Тахов съобщи, че противоградовата защита в страната ще бъде разширена с нови ракетни площадки и генератори, включително на територията на област Сливен. Той коментира, че е проектирано изграждането на 25 ракетни площадки в допълнение към сегадействащите. В областите Кюстендил, Перник, Ямбол и Бургас е предвидено да бъдат разположени и наземни генератори на сребърен йодид, който намалява силата на суперклетките.
/ЛРМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина