site.btaСредно между 1800 и 2000 лева струва подготовката на един абитуриент в Сливен


Средно между 1800 и 2000 лева струва подготовката на един абитуриент в Сливен, показа проверка на БТА. По данни на местни търговци, онлайн платформи и салони за красота, разходите за балната вечер могат да достигнат между 1000 и 2300 лева за момичета и между 600 и 1200 лева за момчета.
Средната цена на нова бална рокля в Сливен е между 200 и 1500 лева, като най-предпочитани са моделите от специализирани магазини и онлайн бутици. Към тях се добавят обувки (60–150 лв.), аксесоари (50–150 лв.), както и разходи за прическа (60–100 лв.), грим (80–120 лв.) и маникюр/педикюр (60–100 лв.)
И тази година преобладава изборът на елегантни вечерни рокли в гамата на бежовия, сив, черен цвят с изобилие от подходящи към тях камъни, перли, пайети и пера.
За младежите, предпочитащи костюм, разходите започват от около 300 лева за нов модел и достигат до 600 лева при по-луксозни варианти. Към това се прибавят обувки (80–150 лв.), риза (50–100 лв.), както и аксесоари като колан и вратовръзка (30–80 лв.).
Момчетата от години са разчупили строгата официалност и залагат и на цветни костюми, райе, на интересни аксесоари и по-спортни обувки. Кецове и маратонки обуват и момичетата, малко след дефилето с официалната рокля, когато започнат танците в ресторанта.
"Запазва се тенденцията през последните години абитуриентките да избират по-семплите и естествени прически, каза за БТА Стела Петрова, фризьор и собственик на ателие за красота в Сливен. Те са с леки къдрици или леко начупена, част от косата - прибрана, както и небрежни кокове и каскадни опашки. Няма треси, букли, нито украшения.
При цветовете също се търсят по-естествените нюанси в бежовата гама, като се предпочитат по-топлите цветове и при русото, и при кестенявото. Харесва се лек балеаж - преливащи нюанси, като коса, изсветлена от слънцето по естествен начин.
Момичетата съобразяват прическата с тоалета, макар че има и такива, които в стремежа си да следват модата или да подражават на известна личност, избират неподходящи за тях визии", допълни тя.
По-семпъл и изчистен е и маникюрът, който избират абитуриентките, каза за БТА Нина Атанасова, маникюрист и собственик на студио за красота. Предпочитани са френският маникюр, омбре, едноцветни и пастелни цветове.
Кувертите в ресторантите в Сливен тази година са между 55 и 100 лева. За украса, подаръци за учители и фотограф разходите достигат до още между 200-500 лева. Много младежи избират да се появят с луксозен автомобил, което добавя още около 100 - 150 лева към общата сума.
Българска музика и стилна украса са сред изискванията на абитуриентите, когато избират заведение за бала си, каза пред репортер на БТА Йонка Максимова, собственик на конна база и ресторант в Нова Загора. По думите ѝ, през последните години младежите се придържат към по-натуралното, естетически издържаното и стилното. "При последния организиран бал при нас украсата беше само в цвят екрю, цветята бяха естествени, каза тя. Липсват характерните за предходни години смесване на стилове, шарения и кич. Освен българската музика се забелязва и т.нар. връщане към 90-те години", допълни тя.
По интересен и оригинален начин дванайсетокласниците канят своите класни ръководители и учители на баловете си. През тази година абитуриентите от Спортното училище "Димитър Рохов" са поканили учителите си на червен килим, с фойерверки, цветя и плакати и под съпровода на народна музика в изпълнение на гайдари. "Продължава тенденцията по оригинален начин да бъдат канени класните ръководители", каза за БТА Нели Димитрова, преподавател по български език и литература в училището. За нея самата, миналата година, учениците са направили шумна изненада с фойерверки, торта и огромен плюшен мечок, за да ѝ предложат да присъства на бала им.
"Музиката в нощта на бала бе преобладаващо българска, каза тя, като имаше много хитове от 80-те и 90-те години, но с нов аранжимент. Не липсваха и традиционните български хора", допълни тя и отбеляза, че младежите са били много естествени, със семпли и елегантни облекла и прически.
Над 1000 са абитуриентите в област Сливен през тази година, съобщи за БТА временно изпълняващият длъжността началник на Регионалното управление по образование (РУО) в Сливен Боян Аксаков.
Близо 25 000 лева събра тазгодишната благотворителна кампания на Българския Червен кръст в Сливен за абитуриенти сираци. Те са разпределени на 58 младежи – на шестима сираци по 500 лева, и на 52-ма с един родител - по 400 лева.
По традиция Община Сливен и тази година изгради празничен фото кът с музикално оформление в Градската градина за абитуриентите, съобщиха от общинския пресцентър. Всеки зрелостник получава лично послание от сливенския кмет по време на изпращане на випуските по училищата.
Зрелостниците от четирите средни училища в Нова Загора за поредна година дефилираха по червен килим на централния площад в града.
От полицията в Сливен заявиха, че е създадена организация за осигуряване на обществения ред и безопасността на движението за предстоящите абитуриентски балове. От началото на май се извършват проверки на заведенията, където ще се провеждат балове и тържества. В ход е и ежегодната превантивна кампания „Абитуриенти“, организирана от сектор „Пътна полиция“.
/МК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина