site.btaКъсно се диагностицират пациентите с възпалителни чревни заболявания, каза проф. Пламен Пенчев


Късно се диагностицират пациентите с възпалителни чревни заболявания, каза за БТА проф. Пламен Пенчев, началник на Първо отделение в Клиниката по гастроентерология към Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Проф. Пенчев, заедно с представители на сдружението „Българска асоциация болест на Крон и улцерозен колит“, засадиха три японски вишни в парка пред НДК. Инициативата е в подкрепа на хората, които живеят с възпалителни чревни заболявания. Днес се отбелязва Световният ден за борба с възпалителните чревни заболявания.
Диагностицирането се забавя, защото боледуващите са активни и доста заети хора, притеснителни, имат по-висок праг на болка, адаптират към състоянието си и не търсят навреме лекарска помощ, каза проф. Пенчев. По думите му единственият алармиращ симптом е поява на кървене – при 90% от случаите, което се среща почти задължително при заболяването улцерозен колит. Появата на кървенето е плашещо за пациента и тогава той отива при лекар.
Проф. Пенчев обърна внимание, че специално болестта на Крон е подмолно протичаща в началото, с малко и с разнообразни симптоми. По думите му двете възпалителни чревни заболявания се дължат както на генетична предразположеност, така и на имунен дефицит, стрес, начин на хранене.
Първите сигнали са коремните болки, диария, изоставане в развитието, каза още той в отговор на въпрос как родителите да разпознаят първите сигнали на евентуално възпалително чревно заболяване. Средиземноморската диета – с пресни плодове и зеленчуци, с риба, има протективен ефект, каза още той.
В България има близо 2300 пациенти, които се лекуват с терапия, заплатена от Здравата каса, каза Димо Гатев, председател на пациентската организация. По думите му засегнатите от възпалителни чревни заболявания са няколко пъти повече.
/ТНП/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина