site.btaЗавод в Русе замърсява дунавските води
BOBSTH 17:37:31 22-02-2019
RM1737BO.017
Русе - замърсявания на река Дунав - екоинспекция
Завод в Русе замърсява дунавските води
Русе, 22 февруари /Стоян Русев, БТА/
От завод на "Българска хлебна мая" ЕООД в Русе в река Дунав се изливат оцветени води с неприятна миризма. Това е констатирано от експерти на Регионалната инспекция по околна среда и водите /РИОСВ/, съобщават от екоинспекцията.
Установени са няколко нарушения на екологичното законодателство. Оказва се, че предприятието е възобновило производствената дейност без да уведоми за това еконспекцията. Производствените води се заустват в река Дунав без пречистване и без разрешителен документ. В резултат на това отпадъчните води се разливат по ската и се събират в най-ниската част. Теренът от около 50 квадратни метра е заблатен. В момента на проверката от колектора е имало отткок на оцветени води. Взети са водни проби. Резултатите от лабораторните експертизи ще станат ясни до седмица.
За нарушенията РИОСВ-Русе ще предприеме административно-наказателни мерки спрямо "Българска хлебна мая" ЕООД. Ще бъдат сезирани и компетентните институции за установените реконструкции на производствената площадка.
/РУМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина