site.btaЗа световния отзвук от Априлското въстание разказва архивна документална изложба, представена в парламента
"Световният отзвук от Априлското въстание – 1876 г." е името на архивна документална изложба, открита днес в Народното събрание. Тя е по инициатива на депутатите от ПГ "Продължаваме промяната - Демократична България“ Кирил Петков и Николай Денков.
На нея присъства Франсис Гладстон, потомък на Уилям Гладстон. При представянето бяха още британският посланик у нас Натаниел Копси и Стоян Радков, наследник на една от малкото жени, оцелели при Баташкото клане.
Говорейки с тях двамата, си казахме – струва си тази история да бъде разказана по човешки, обясни Николай Денков. Той добави, че от идния понеделник архивните документи ще могат да бъдат видени в градинката "Кристал“ в София.
Изложбата, която представяме, показва последиците в международен аспект от най-българския аспект на българското Възраждане, а именно – жаждата за свобода, каза председателят на Народното събрание Наталия Киселова. Дните от април и май 1876 г. са дни, в които мало и голямо и всеки от дете до старец жертват както имущество, така и дома си в усилията да има независима българска държава, изтъкна тя. Тази държава ще се появи по-късно на картата на Европа, но отзвукът, който има за страданията на българите, жертвите, които дават, получават е международен и е на Изток и на Запад и ще преобърне представата за Източния въпрос. Това ще даде легитимно основание на българите да поискат да имат своя държава, посочи Киселова.
Директорът на Държавна агенция “Архиви”, партньор в изложбата, доц. Михаил Груев обясни, че експозицията представя накратко историята на българския национален въпрос през 19 век, изграждането и съзряването на българската национална идея през комитетите на Левски, подготовката на Априлското въстание, най-вече в 4-ти революционен окръг, където ключова е дейността на Георги Бенковски. Нашият фокус е върху една по-слабо позната страна от въстанието – отзвука му в Европа и в целия свят и приноса на ключови личности, които на практика правят ефекта от него една нарастваща снежна топка, която впоследствие се оказва решаваща за българското освобождение, подчерта той. Експозицията проследява отзвука на въстанието във Великобритания. Благодарение на Гладстон, британски политици, интелектуалци и журналисти, общественото мнение е обърнато, отбеляза доц. Груев. Тази изложба е и жест на благодарност към всички, които подпомогнаха раждането на модерната българска държава, добави той.
Франсис Гладстон разказа семейни спомени от миналото на прапрадядо си. Бях щастлив да бъда отгледан в един огромен дом, където е живял, и дори 50 години след смъртта му беше много почитана фигура, сподели той. Потомъкът на Гладстон подари портрет на прапрадядо си на училище "Уилям Гладстон“ в София.
Мисля, че всеки българин знае за историята на Уилям Гладстон и ролята му за освобождение на България през 19 век, каза британският посланик у нас Натаниел Копси. Той информира, че следващата година ще бъде представена изложба за ролята на Гладстон и Великобритания за освобождаване на България, когато ще бъдат отбелязани 150 години от Априлското въстание.
/ЛРМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина