site.btaДеца и възрастни ще се надиграват с антични игри в Хераклея Синтика


Деца и възрастни ще се надиграват с антични игри в Хераклея Синтика и в историческия музей в Петрич. Това каза за БТА Росица Маринова, координатор кампании на Център за неформално образование и културна дейност „Алос", който ще реализира инициативата. Проявата е част от тържествената програма за отбелязване на Деня на Петрич - 6 май.
Щастливи сме, че наши домакини и инициатори на идеята за надиграванията е именно Историческият музей в Петрич. Това е един чудесен пример за съживяване на отминали времена и културно наследство, в което с удоволствие се впускаме и ние. Участието ни е с подкрепата на Национален фонд култура, и с домакинството на Историческия музей - Петрич, добави Росица Маринова.
Всички посетители ще бъдат предизвикани да се включат в специално подбрани игри, които представят епохата на античността, защото градът Хераклея Синтика е емблематичен именно с това, разказа Росица Маринова. Тя уточни, че в Петрич ще бъдат проведени две събития. Едното, което започва днес ще се състои в Историческия музей. Второто събитие с надиграване с антични игри ще се проведе в събота на Хераклея Синтика. Ще можем да потопим посетителите чрез игра в отминалите векове. Предвидени са няколко специални игри. Едната от тях е римски шах „рота“, каза още координаторът на сдружение „Алос“. Тя обясни, че "рота" е най-популярната игра в римската империя, която е играна и на територията на България, когато държавата е била част от римската империя. Играта е динамична и бърза. Легионерите са я използвали, за да тренират наблюдателност и концентрация.
Участниците в игрите предварително ще бъдат запознати с правилата, които според Росица Маринова са лесни, прости. Тя добави, че античните игри представляват хилядолетни стратегии, които са характерни за абстрактните игри, защото през вековете игрите се усложняват и персонализират. Ние представяме истинската, чистата, старата, дълбоката стратегия, каза още тя. В инициативата ще имат възможност да се включат възрастни и деца над 4 години. Ще бъдат представени и игрите „дама“ и вид античен „морски шах“. Чрез игра, наречена „теми лапили“, която е предшественик на морския шах, ще се представят символи от Хераклея Синтика, каквито са Херакъл и изображения на театрална маска, намерена там, разказаха още от сдружение Алос.
Игрите са част от фестивалната музейна програма „Образование, чрез изкуство“ на център „Алос“. В рамките на близо четири години, сдружението изследва в 11 музея в страната настолните игри, които са играни в древността. Възстановени са десет от тях, а в момента екипът на Центъра работи над 11-ата игра. Идеята на сдружението е чрез игра да се представят различни етапи от българската история по забавен, интригуващ начин. В рамките на инициативата се привличат посетители на музеи, представят се надигравания в рамките на различни събития и се организират училищни фестивали. Целта ни е да достигнем до повече хора, които да увлечем в атмосферата на отминалите векове, каза още координаторът на „Алос“ Росица Маринова.
/ХТ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина