site.btaУченици от област Враца се обучават как да реагират при бедствия по проект с европейски средства
Ученици от област Враца се обучават как да реагират при бедствия по проект с европейски средства. Днес като част от обучението в Основно училище „Иванчо Младенов“ Враца се проведе учебна евакуация. Около 200 ученици от първи и втори клас успяха в строи и без проблеми да напуснат сградата на училището за три минути, покривайки устата и носа с влажни кърпи, както трябва да направят при реална заплаха, обясни пред журналисти гл. инспектор Денислав Митов, началник сектор „Пожарогасителна и спасителна дейност“ към Регионалната дирекция Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН) Враца. По думите му евакуацията е по проект „Подготовка на населението за действия в случай на бедствия и подобряване на капацитета на професионалните екипи за реакция в случай на извънредни ситуации в трансграничния регион“ по програма INTERREG VI-А ИПП България - Сърбия 2021 – 2027 г., изпълняван от на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – МВР (ГДПБЗН – МВР).
Според публикуваната на сайта на ГДПБЗН информация, проектът цели осигуряване на необходимото обучение и подготовка на населението и доброволци за действия при бедствия в трансграничния регион, както и осигуряване на правилно и навременно реагиране на професионалните екипи в случай на бедствия чрез различни методи за подобряване на капацитета им.
„Добре координираните професионални екипи и доброволци в трансграничния регион и адекватно обучено местно население ще повиши местния капацитет за реагиране и устойчивостта на бедствия“, се посочва още в информацията. Партньори на ГДПБЗН са и „Сектор за извънредни ситуации“ Сърбия, Академията на МВР, Национална асоциация на доброволците в Република България. Срокът за изпълнение е 30 месеца, а размерът на финансирането за ГДПБЗН – МВР е в размера на малко над 3 млн. 650 хил. евро.
Една от дейностите е да се обучат 3000 ученици от първи и втори клас от областите Видин, Монтана, Враца, София област, Перник и Кюстендил, като във Врачанско през обучението ще преминат 500 деца, обясни гл. инспектор Митов.
По думите му до момента как да реагират при пожар, земетресение или наводнение в областта са научили 275 деца, остават още 225. „Но ефектът ще е много по-голям, защото накрая раздаваме малки раници за бедствия, които илюстрират идеята за раницата за бедствия, която всяко семейство трябва да има. Трябва да е пълна с лични документи, дрехи, консервирана храна, бутилирана вода, свирка, ножче, фенерче и която в случай, че бедствието ни завари у дома, да можем веднага да вземем. На децата беше дадена малка раничка със светлоотразителна лента, значка, тефтерче за записване на важни съобщения и информационни брошури“, каза гл. инспектор Митов. Той допълни, че брошурите съдържат съвети и указания за правилно поведение при природни бедствия, както и това какви пакети с необходими вещи трябва да се използват при подобни ситуации.
В момента през обучение преминават учениците от Начално училище „Софроний Врачански“, след което те също ще разиграят учебна евакуация.
Гл. инспектор Митов сподели, че до момента децата много добре възприемат обучението. „Имаше презентации с различни илюстрации, за по-лесно обучение. Те слушаха внимателно без да говорят, без да загубят търпение, разказват истории, които са преживели. Децата много се впечатляват от пожари и земетресение“, посочи Митов. Той допълни, че подобни курсове е важно да се провеждат, защото тези които по принцип се правят в училищата по програма, са само два пъти годишно и не са достатъчни. „Затова се включваме и ние от пожарната с допълнителни обучения, за да се получава навреме важна информация за новите неща“, каза още гл. инспектор Митов.
/ТТ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина