site.btaПарламентът прие на второ четене промени в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения


Парламентът прие на второ четене промени в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения.
Предвижда се изключението от защитата по закона да засяга само поверителността на разговорите и кореспонденцията между адвокатите и техните клиенти ("привилегия на правната професия“), а не както е в момента - да обхваща лицата, упражняващи юридическата професия. По този начин адвокати, нотариуси, съдебни изпълнители, юрисконсулти, които са задължени да опазват професионална тайна, ще бъдат защитени при подаване на сигнали за нарушения на законодателство или актове на Европейския съюз (ЕС), застрашаващи или увреждащи обществения интерес.
От разпоредбите на закона да могат да се ползват не само работниците и служителите, но и доставчиците на услуги, решиха депутатите.
Въвежда се алтернатива на документирането на устните сигнали, като към съществуващата възможност те да се записват във формуляр, се добавя и възможността да се архивират чрез запис на траен и позволяващ извличане носител.
С промените общинските съвети се задължават да приемат Етичен кодекс на общинските съветници. Когато постъпят сигнали за корупция и конфликт на интереси в общините, с тях няма да се занимават създадените по места етични комисии, а ще се препращат на компетентните органи.
Министърът на правосъдието Георги Георгиев обясни, че с приетите промени по никакъв начин не се засяга адвокатската тайна, а ясно се отличават професиите, които имат право на защита по закона, и тези, които не попадат в обхвата му, именно предвид задължението си за конфиденциалност, съгласно специалното законодателство. Задължението за конфиденциалност на адвокатите по силата на закона за адвокатурата обхваща и адвокатските помощници, които заради действията или бездействията на адвоката са издали адвокатска тайна, поради което режимът на защита не се променя, посочи той.
По думите на министър задачите с този законопроект са няколко – подобряване на правната уредба в посока подобряване защитата на лицата, подали сигнали срещу свой висшестоящ, заради което биват понижавани в длъжност, уволнявани, преместване на друго място. Въвеждаме изискването информацията, придобита по трудово правоотношение да бъде в работен контекст, в рамките на който служителят е чул за съответното нарушение и после го е докладвал, добави Георгиев.
Той изтъкна, че приемането на законопроекта е поредната крачка в отблокирането на суми в размер на 653 млн. евро по второто плащане от Националния план за възстановяване и устойчивост. Наред с това се изпълняват и препоръки за присъединяването ни към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, подчерта правосъдният министър.
/ТТ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина