site.btaОт Медицински надзор обявиха засилване на координацията с институциите за подобряване на донорството и трансплантациите
Изпълнителна агенция “Медицински надзор” (ИАМН) обяви, че засилва координацията с институциите за подобряване на донорството и трансплантациите. На работна среща е обсъдено организирането на специализирани обучения в страната и чужбина, насочени към лекари от трансплантационните центрове, координатори по донорство и специалисти от центровете за спешна медицинска помощ. Целта е повишаване на професионалната квалификация и координация между звената, ангажирани в процеса на донорство и трансплантации в България. Това съобщиха от пресцентъра на ИАМН.
Срещата бе организирана от изпълнителния директор на ИАМН Иванка Динева. Участие в нея взеха управителят на Националната здравноосигурителна каса доц. Петко Стефановски, заместник-председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Иван Маджаров, зам.-председателят на Столичната лекарска колегия на БЛС д-р Ваньо Витков, зам.-ректорът на Медицинския университет - София проф. Венцислава Пенчева и др. Участниците се договориха да изготвят график за предстоящи съвместни събития, свързани с популяризирането на донорството и развитието на трансплантационните програми в България. Тези инициативи ще включват информационни кампании, научни форуми и обучения, насочени към обществото и медицинската общност, се посочва още в съобщението на ИАМН.
Експертите се обединиха около необходимостта от анализ дали разработването на нови амбулаторни процедури биха подобрили дейностите по донорство и трансплантации. Анализът ще установи дали процедурите биха се отразили върху проследяването на пациентите в листата на чакащите за трансплантация, както и тяхното следтрансплантационно наблюдение, посочват от ИАМН. Освен това ще се разгледат възможностите процедурите да могат да насочат фокуса към качеството на грижите и дългосрочните резултати, отбелязват от агенцията.
Мнозинството от българите са готови да дарят свой орган на роднина или близък, ако има нужда, показва национално представително проучване от агенция „Тренд“. Данните бяха представени в края на март тази година. Допитването е направено в периода 16-22 октомври 2024 г.
/МК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина