site.btaПриродна забележителност „Чутурите“ и защитена местност „Находище на родопски силивряк“ са обявени за защитени територии


Министърът на околната среда и водите Манол Генов издаде заповеди за обявяване на две нови защитени територии. Едната е природна забележителност „Чутурите“ в землището на Грамада, област Видин, а другата - защитена местност „Находище на родопски силивряк“ в землището на село Студен кладенец, област Кърджали. Забраняват се дейности, които могат да доведат до унищожаване на образуванията и видовете, не се допуска строителство с изключение на поддръжка и ремонт на съществуващи съоръжения. Къмпингуването също не е разрешено. Не е позволено търсене, проучване и добив на подземни богатства и др. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Природна забележителност „Чутурите“ е с площ 198,825 дка. Защитената територия е обявена по предложение на Асоциация на парковете в България с цел опазване на варовикови образувания, наподобяващи съда чутура, с цилиндрични кухини по дългата ос, около които е натрупан варовиковият материал. Защитена местност „Находище на Родопски силивряк“ е с площ 5,989 дка. Защитената територия е обявена по предложение на Регионалната инспекция по околна среда и водите (РИОСВ) – Хасково с цел опазване на местообитание на защитения растителен вид Родопски силивряк, който е балкански ендемит и реликт.
Министър Генов издаде и заповед за промяна в режимите на дейност на защитена местност „Находище на урумово лале" в местността Лаликото. Тази защитена територия е обявена като природна забележителност още през 1985 г. със заповед на председателя на Комитета за опазване на природната среда (КОПС) при Министерския съвет, а през 2019 г. е прекатегоризирана в защитена местност със заповед на министъра на околната среда и водите. Сегашната промяна в режимите на дейност е предложена от РИОСВ – Бургас. Целта е по-ефективно опазване на вида и неговото местообитание. Забранява се провеждане на сечи, с изключение на отгледни, санитарни, принудителни и технически за опазване на горските територии от пожари, просветляване на трайни горски пътища и поддръжка на съществуваща техническа инфраструктура извън периода от 15 февруари до 15 юни. Забранява се още паша на домашни животни и коситба в същия период. Не се допуска целогодишна паша с електропастир, използване на машинна техника за ограничаване на разпространението на храстова растителност и при поддържане на растителната покривка, къмпингуване и др.
През март министърът издаде заповед за това, че в периода от 1 април до 31 октомври 2025 г. е определен за пожароопасен сезон в защитените територии, изключителна държавна собственост – национални паркове, резервати и поддържани резервати.
/МК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина