site.btaАдмирираме гражданската инициатива, но има ред, който трябва да се спазва, каза председателят на Общинския съвет в Плевен по повод обновяване на спирки на градския транспорт


Уважавам позицията на всеки един гражданин, който се опитва да направи нещо за нашия град, и ще му помогнем по всякакъв начин. Това каза на пресконференция в Националния пресклуб на БТА в Плевен председателят на Общинския съвет в Плевен доц. д-р Иван Малкодански.
Той се спря подробно на извънредната точка на вчерашната сесия за изслушването на Борислав Цветанов - един от организаторите на мирния протест пред сградата, където заседава Общинският съвет. Протестът беше по повод лошото, според организаторите, състояние на спирките на градския транспорт, на пътищата и проблемите с водоснабдяването.
Доц. д-р Малкодански каза, че уважава тяхната позиция и най-демократично е, когато тя е изразена с мирен протест. Той добави, че два от посочените от протестиращите проблеми не са сред отговорностите на Общинския съвет. Това е състоянието на пътната мрежа и ниското ниво на водата в язовир "Горни Дъбник".
Основният акцент в изказването на Борислав Цветанов беше състоянието на спирките на градския транспорт. Доц. д-р Малкодански увери, че на поставените въпроси той ще има отговор, както е по Правилника на Общинския съвет. Това ще стане до точка втора от дневния ред на следващата сесия през май.
„Ние адмирираме гражданската позиция и гражданската инициатива, но има определен ред, който трябва да се спазва. Не може всеки, когато реши да прави ремонт, било то и козметичен. Всяко такова нещо трябва да е съгласувано с Община Плевен“, каза доц. д-р Малкодански. Той каза, че една част от тези спирки са включени за ремонт в капиталовата програма на Общината. Други са предвидени за ремонт по плана за интегрирано развитие (ПИРО), където „Тролейбусни превози“ ЕООД участва с проект за близо 31 милиона лева. В проекта са включени закупуването на нови електробуси, контактна мрежа, зарядни станции, ремонт на кръстовища, светофари и спирки.
Доц. д-р Малкодански добави, че ако ремонтираните от Борислав Цветанов спирки, за всяка от които той е похарчил между 1000 и 1200 лв., са включени по ПИРО, е възможно заради 3 000 лв. да се загубят над 30 милиона. Затова е нужно съгласуване. Трябва да има проект, да е съобразено с визията на Общината, да бъде юридически издържано. Трябва да са спазени изискванията за пожаробезопасност, за устойчивост, здравина и безопасност на материалите.
По поставения проблем с ВиК структурата председателят на Общинския съвет каза, че предстои приемането на бюджета. В него са заложени препоръчаните от Министерството на регионалното развитие и благоустройството проценти за проекти, свързани с водоснабдяването. В тях са включени и ремонти на улици, където има най-много течове, проектиране и започване на сондажи в селата Ралево, Ласкар, Николаево, Къшин и Брестовец. По този начин ще се позволи тези села да имат алтернативни водоизточници. След приемането на бюджета ще се знае точно кои улици и кои водопроводи са подложени за проектиране, ремонт и подмяна.
„Ние ще направим всичко възможно да приемем този бюджет, с тези проекти, защото това е изключително важно за нашия град“, каза още доц. д-р Малкодански. Той добави, че има уверението на областния управител Николай Абрашев, че се работи по оросяването на кладенците в Телиш и до есента се очаква резултат, който да даде на община Плевен 20% повече вода.
/ЛРМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина