site.btaПроф. Лазар Груев защити научната степен „Доктор на науките“ във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“
Процедурата се проведе във виртуална университетска среда. Защитата бе пред повече от 40 водещи български юристи, университетски преподаватели и гости.
Проф. д-р Лазар Груев защити научната степен „доктор на науките“, в специалност Наказателно право, на тема „Наказването за престъпление“ във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. Процедурата се проведе във виртуалната среда на университета.
Проф. д-р Лазар Груев е конституционен съдия в периода 2003 – 2007 г. и председател на Върховния касационен съд в периода 2007 – 2014 г. От пет години той е преподавател в Юридическия факултет на Варненския свободен университет. В публичната си защита проф. Груев представи акцентите и основните тези на труда си пред аудитория от над 40 души – жури, преподаватели от ВСУ „Черноризец Храбър“, много юристи и гости. Защитата на докторската дисертация събра най-изявените български учени в областта на наказателното право.
Журито бе председателствано от проф. д.ю.н. Румен Марков, а негови членове бяха: проф. д.ю.н. Борис Велчев – Председател на Конституционния съд, проф. д-р Пламен Панайотов – Ръководител на катедра „Наказателноправни науки“ на Софийския университет, проф. д.ю.н Георги Митов - Декан на Правния факултет на Великотърновския университет, проф. д.ю.н. Маргарита Чинова – преподавател в Софийския университет, проф. д-р Гергана Маринова от Института за държавата и правото към БАН и доц. д-р Юлиана Матеева – ръководител на катедра „Правни науки“ на Варненския свободен университет.
„Наказването е прогноза. И нейната точност е от изключителна важност, защото грешка в този процес води до лавинообразно натрупване на проблеми, до спирала без край и всъщност обезсмисля усилията на много, свързани по веригата, хора“, пише в труда си проф. Груев. Той засяга въпроси, свързани с разделянето на наказанията на основни и допълнителни; анализира особеностите и недостатъците на условното осъждане, освобождаването от отговорност и др.; предлага нови мерки за въздействие, контрол и възпитание. Прави паралел и обоснова критериите за разграничаване на наказателната от административнонаказателната отговорност, както и коментира проблемите при санкционирането на юридически лица.
Трудът на проф. Груев е полезен както за практикуващите юристи, така и за законодателя. Той поставя основата на дискусия за модерната наказателна политика на държавата, коментира в изказването си конституционният съдия д-р Павлина Панова.
„Попитаха ме защо избрах Варненският свободен университет за защитата на докторската си дисертация. Защото за мен свободата е най-висшата ценност, а тя е вплетена в името на университета“, отбеляза в свой стил проф. Груев. Той цитира и финала на книгата си – „Ние можем без много неща, но – убеден съм - не можем без справедливост. Справедливост за всеки един и за цялото общество“.
ВСУ „Черноризец Храбър"
/ПП/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина