site.btaСирни заговезни е ден за прошка
BOBSTH 10:00:01 14-03-2021
GI1902BO.021 10:00
Видин - Сирни заговезни
Сирни заговезни е ден за прошка
Видин, 14 март /Ирена Данаилова, БТА/
Днешният празник Сирни Заговезни е свързан с началото на Великия пост, който предшества Великден. За него разказва етнографът от видинския Регионален исторически музей Десислава Божидарова. Това е последния ден, в който се ядат млечни продукти и яйца. В много видински села доскоро се е спазвала традицията на кръстопът да се пали голям огън, който се прескача за здраве, каза Десислава Божидарова. После около огъня се играят хора и се пеят песни.
,На Сирница се приготвя една голяма баница, власите от нашия край я наричат плачинта, това е тесто с плънка от яйца и сирене. Част от празника вечерта е и т.нар. хамкане. Във Видинския регион хамкането не е правено с халва, или ако е имало то е било рядко. Хамкането с бялата халва е един малко по-късен ритуал, уточнява Божидарова. Във Видинско обичаят повелява да се хамка с яйце. На червен конец се завързва и се спуска от тавана парче бяла халва или варено яйце. Най-възрастният мъж завърта конеца в кръг и всеки член от семейството, главно децата, се опитва да хване халвата или яйцето с уста. Който успее, ще бъде жив и здрав през цялата година, допълва етнографът.
На Сирни заговезни близки и познати се опрощават помежду си за всякакви провинения през изминалата година, затова празникът се нарича и Прошка. Според традицията обаче, по-възрастен не може да иска прошка от по-млад член от семейството. Празничната трапеза е богата на млечни продукти, яйца и риба. Приготвят се също баница със сирене, варени яйца, варено жито, халва с ядки, разказва Десислава Божидарова.
В навечерието на Сирни Заговезни, с благословението на Негово високопреосвещенство Видинският митрополит Даниил, театралната група към Неделното училище при храм "Св. Николай Чудотворец" във Видин, изнесе представление по евангелската притча за Милостивия господар и неблагодарния длъжник , допълни Божидарова.
Децата разказаха, пред своите родители и гости, за Сирни заговезни и припомниха, че след тази неделя започва Великият пост - период на пост и молитва, в който вярващите пренасят чист дар от вяра и любов за Пасха, като преди това взаимно се опрощават .
Тази година Великият пост започва от 15 март и продължава до Възкресение Христово - Пасха, 2 май.
На Сирна неделя вярващите християни си припомнят Христовите думи: "ако простите на човеците съгрешенията им, и вам ще прости Небесният ви Отец; ако ли не простите на човеците съгрешенията им, и вашият Отец няма да прости съгрешенията ви" , допълва своя разказва Десислава Божидарова.
Когато апостол Петър попитал Господ: "Господи, колко пъти да прощавам на брата си, кога съгрешава против мене? До седем пъти ли?". Господ му отговорил:. "Не ти казвам до седем", а до седемдесет пъти по седем". Затова църковната традиция изисква, на този ден, всеки да поиска прошка от хората около себе си и сам да прости на тези, които са го огорчили, цитира Светото писание Божидарова.
В Неделя Сиропустна в храмовете се събират християните за вечерна служба, след която - духовници и миряни си искат един от друг прошка за всичко лошо сторено с дума, дело или мисъл.
"Господ да прощава и ти прощавай"!
На Сирни Заговезни прошка си вземат по-млади от по-стари, деца от родители, младоженци от кумове - целуват ръка и изричат: "Прощавай, мамо, тате.." - "Господ да прощава, простен да си!", е задължителният отговор.
/ГИ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина