site.btaБолниците „Сърце и Мозък” са лидери в протезирането у нас според публикувани данни за 2022 г.


Високотехнологичните болници „Сърце и Мозък” са лидери в тазобедреното и колянно-ставното протезиране у нас. В двете ортопедични клиники в Плевен и Бургас са извършени 1204 алопластики през 2022 г, сочат публикуваните национални данни в „Индекс на болниците“. В двете медицински заведения са извършени общо 2732 ортопедични операции, от които 136 са с особено голям обем и сложност, уточняват медиците.
Проф. Аспарух Аспарухов - началник на клиниката в Плевен, коментира, че повече от година работят с навигационно ендопротезиране. С навлизане на роботизираната и компютъризирана хирургия, навигационното ендопротезиране измести класическите оперативни техники, посочи медикът. Предимството на тази технология е, че с помощта на навигацията имплантите се поставят в оптималната за всеки пациент позиция, съобразно неговата анатомия - методът гарантира дългосрочна преживяемост на ставата, убеден е професорът. По думите му в двете болници има отлично подготвени екипи, специализирали в Германия. Това позволява рутинно прилагане на иновативния подход, който е в пъти по-щадящ за пациентите, категоричен е проф.Аспарухов. Лекарите работят в тясно сътрудничество с клиниките на едни от най-добрите специалисти в Европа - д-р Васмер и проф. Рьотингер от Германия и проф. Дреер в Швейцария.
Д-р Петьо Братоев - ръководител на отделението в Бургас, допълва, че поставянето на индивидуални ставни импланти е рутина за екипа. „Предоперативното 3D планиране, имплантът и инструментите за поставянето му са строго индивидуални. Методът е по-малко травматичен, скъсява се времетраенето на интервенцията, а рискът от интраоперативна инфекция е намален. Академия Ескулап избра клиниките в Плевен и Бургас за теоретично и практическо представяне на достиженията в навигационно ендопротезиране“, отбелязва д-р Братоев.
/ВД/
news.modal.header
news.modal.text