site.btaУченици снимат документален филм за Военноморския музей във Варна


Документална продукция ще разкаже за 100-годишната история на Военноморския музей във Варна. По нея работят младите репортери от вестник „НахОДКи“ към Общинския детски комплекс (ОДК) и деца от Частно средно училище „Аз съм българче“ в града. На учениците помага екип на телевизията на Медицински университет (MU-VI.tv). Проектното заглавие на новия филм е „По килватера на времето“, съобщава интернет страницата на ОДК.
Учениците са започнали снимките с анкета сред варненци и гости на крайморския град. Предстои до края на следващата седмица пред обектива на репортерите да застанат популярни личности, свързани с историята на институцията. В продукцията ще бъдат показани архивни кадри от фондовете на музея за неговото откриване, най-голямата морска победа на България на кораба „Дръзки“, както и за първото българско околосветско плаване с яхта, уточняват създателите ѝ.
Филмът трябва да бъде завършен до средата на месеца. Планира се с него школата да вземе участие в ученически журналистически конкурси и младежки медийни фестивали у нас и в чужбина, съобщават още от ОДК.
Вестник „НахОДКи” е създаден през февруари 2019 г. като безплатно периодично издание на Центъра за подкрепа за личностно развитие - Общински детски комплекс във Варна. Списва се от възпитаници на Литературния клуб и младежки медиен център „Касталия”. Редактор е Магдалена Маркова. В дейността помага журналистът Емилиян Ялъмов, носител на награда „Варна“ в сферата на културата.
Варненският военноморски музей е открит официално на 20 май 1923 г. и е първият публичен морски музей в България. Първите години съществуването му се дължи на обществена подкрепа и доброволни дарения. През април 1955 г., с министерска заповед, влиза в системата на Министерството на народната отбрана под названието Военноморски музей - филиал на Централния музей на народната армия (днес Национален военноисторически музей).
/РБ/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text