site.btaСредно училище "Екзарх Антим I" в Казанлък ще отбележи утре своята 185-а годишнина


Екипът на Средно училище (СУ) „Екзарх Антим I“ е в очакване да посрещне 185-ата годишнина на училището. „Програмата ще започне в 9:30 утре с тържествено откриване на новия Музей "Антим", който разказва за дългогодишната история на учебното заведение. Това съобщи в интервю за БТА директорът Радиана Стефанова.
Това е първото новобългарско светско училище в Казанлък и едно от първите десет, които се появяват на територията на страната по време на Възраждането, посочи тя. „През ноември 1837 година тук се ражда Калпакчийското училище, само две години след габровското училище на Васил Априлов“, разказа Стефанова. Тя обясни, че още през 40-те години на 19 век в училището се полагат основите на профилите предприемачество и чужди езици, които СУ „Екзарх Антим I” активно развива и до днес.
Голям принос за училището имат дарителят Христо Хината и тогавашният управител Мехмед Ага, който се доверява да бъде създадено такова училище с много мисъл за бъдещето“, коментира още Радиана Стефанова.
Тя посочи, че много знакови за българската история възрожденци са поели своя път от казанлъшкото училище и са „отворили очите си“ за търговията и за света. Сред тях са известните местни фамилии производители на розово масло Шипкови, Орозови, Христови, Папазови. „Тук се е учил и първият кмет след освобождението на Казанлък Добри Кехайов, който е и голям дарител. Училището са посещавали и сподвижници на Екзарх Антим I, като д-р Христо Стамболски и Иван Найденов, които са вземали много дейно участие в работата на Цариградската община. В нашето училище е учил и един знаков художник-иконописец Петьо Ганин, който е бил сподвижник на Васил Левски и негова дясна ръка в Казанлък“, разказа Стефанова.
По думите ѝ училището винаги е било винаги културен и просветен център на Казанлък, а всъщност историята на Казанлък по време на Възраждането е и историята на Калпакчийското училище. През 1869 година учители от училището, заедно с техни ученици, изнасят първата постановка „Зла жена“ и по този начин поставят и основите на казанлъшкия театър, посочи още тя. „През 1873 година друг учител в училището създава една научна група, наречена „Искра“, която впоследствие продължава през 1901 година със създаването на Исторически музей „Искра“ и издаването на първия вестник „Казанлъшка Искра“, допълни Радиана Стефанова.
„Много ми се иска да продължим възрожденските традиции, които са ни оставили нашите предшественици. Ние вярваме, че един училищен звънец, който е бил 185 години, ще продължи да бие в името на това да продължаваме да даваме най-доброто образование на учениците“, отбеляза тя и посочи, че мисията на училището от самото му създаване е то да бъде иновативно и „в крак с времето“. неслучайно ние сме уверени в това, че от 1837 година сме били винаги сред най-добрите.
СУ „Екзарх Антим I” продължава да работи в посока модернизиране на материалната си база, както и на учебните практики. Училището започна учебната година с откриване на иновативен център за обучение в STEM (Science, technology, engineering, and mathematics) среда, който обхваща почти цял етаж от сградата на учебното заведение и разполага със седем специализирани зони за приоритетно изучаване на природни науки. Центърът е изграден благодарение на спечелен проект по Национална програма за „Изграждане на училищна STEM среда“ към Министерството на образованието и науката на стойност 300 хиляди лева, като още толкова са вложени от бюджета на училището. Зоните са оборудвани по модерен и съвременен начин, който позволява интерактивно обучение и провеждане на интердисциплинарни уроци с участието на преподаватели по различни предмети. „Това дава възможност за изучаване на явления и процеси от гледната точка на различни науки“, посочи Радиана Стефанова. По думите и средата позволява учениците да учат чрез практика и да развият всички умения, които един съвременен млад човек трябва да притежава. Преподавателите, които работят в центъра, са преминали през различни форми на квалификация в сферата на STEM и имат достатъчно много опит в тази сфера, но продължават да надграждат своите умения и качества. Според Стефанова в това училището категорично влиза в бъдещето, защото подобни центрове има на много малко места, а това не е просто база, а нов начин за успешно образование.
Честването на 185-ата годишнина на СУ „Екзарх Антим I‘ ще продължи през целия петъчен ден, посочи още Радиана Стефанова. След откриването на Музея за историята на училището, в STEM центъра ще бъдат представени демонстрационни уроци и всички посетители ще имат възможност да се запознаят с работата в него. В 12:15 часа по централните улици на града ще премине празнично шествие, а програмата ще завърши с тържествен концерт в 17:00 часа в Дома на културата „Арсенал“.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text