site.btaПедагогическия модел на митрополит Методий, парк „Аязмото“ и милосърдни инициативи представя книгата „За слава на Бога“


„Възпитание в духа на християнството или безбожието“ е издадена през 1985 година в Казанлък. Авторът на книгата - митрополит Методий Старозагорски (Кусев), е първият православен духовник, предложил образователно-възпитателен модел след 1878 година. Предложеното е с очакване за изграждане на ново поколение в Третата българска държава - „с чиста християнска вяра и етика, която да проправи път към благословен живот на род и Отечество“. За живота и делото на първия канонично избран Старозагорски митрополит пише в книгата си „За слава на Бога“ журналистката и доктор по история Румяна Лечева.
„Децата трябва да се възпитават от малки в любов и вяра в Бога. Когато обичат Него, те ще обичат и човека до себе си. Това е урок, който трябва да научат първо в семейството“, посочва митрополитът в съчинението си. Митрополит Методий подкрепя традицията в училищните настоятелства да бъдат избирани и духовници, а също и позицията, че Закон Божий трябва да бъде преподаван във всички училища. Според него рано или късно светът ще се умори от моралната разпуснатост, защото тя руши както обществото, така и устоите на личността.
Семеен спомен води журналистката Румяна Лечева в архиви и библиотеки, за да събере малко познати факти за завещаното от дядо Методий. Баща й е едно от децата, намерили път благодарение на неговата помощ. Опасявам се, че сто години след кончината му този забележителен българин и духовник може да бъде забравен или да не се помни така, както заслужава, каза авторката за БТА. Изследването й обхваща периода 1894-1922 година.
Пръв от църковните архиереи митрополит Методий издига идеята както за облагородяване на народопсихологията с вяра, така и за постигане на равновесие между природата и човека, защото „цветущото състояние на природата служи за усъвършенстване на човека, пише още в „За слава на Бога“. В изследването си Румяна Лечева разказва за социално-църковния модел на парк „Аязмото“, който определя като уникален за времето си експеримент. Малко се знае за светините в парка – храм, малък манастир, гроба на митрополита, отбелязва тя и предлага на мястото на разрушената манастирска стена да се изгради православно-образователен център.
Уникалният проект за облагородяване на обезлесения каменист хълм северно от Стара Загора предвиждал също от печалбата от малки земеделски стопанства да се финансират сиропиталище, болница, старопиталище, духовно училище. В устава на комплекса е посочена и задачата: „чрез образуване на търговско бюро да се създаде работа на селяните, за да успеят да преодолеят безделието през зимата, което служи за източник на пиянство“.
Комплексът успява да се развие така, че да подпомага бедни семейства, манастирът става учебна база за свещеници, а петте разсадника в парка – опитно поле. Благотворителен комитет открива курсове по овощарство и пчеларство за свещеници. Първите дарени средства са на митрополита. За 25 години „Аязмото“ от 4 000 декара се разширява до 80 000.
Сред завещаното от митрополит Методий Кусев книгата „За слава на Бога“ откроява и братството „Свети Дух“ – първото извънстолично благотворително дружество, което обединява стотици хора в милосърдна дейност.
Митрополит Методий – роденият в Прилеп през 1834 години Тодор Кусев, съчетава вярата на православен монах и ценностите на модерния човек. Призовава във време на промени и изпитания да намерим отговори на всички въпроси в Свещеното писание, обобщава Румяна Лечева.
За него Старозагорският митрополит Киприан пише, че все по-ясно осъзнаваме надвремието на завета му.
Изследването на социалната дейност на първия старозагорски митрополит е първо по рода си и това е основния му принос, коментира доц. д-р Костадин Нушев от Богословския факултет на Софийски университет, научен ръководител на проучването, продължило три години. Научен консултант е проф. Петко Петков от Великотърновския университет.
„За слава на Бога“ е издадена от университетското издателство „Св. Климент Охридски“, с помощта на Старозагорската митрополия.
Официалното представяне на книгата е на 31 октомври, от 17.00 часа в Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора, каза за БТА отец д-р Йордан Карагеоргиев, ръководител на Културно-просветния център в Старозагорската митрополия.
В града Митрополията и Общината организират двудневни чествания по повод 100 години от блажената кончина на Старозагорския митрополит Методий, която се отбелязва на 1 ноември.
/ИС/
news.modal.header
news.modal.text