site.btaБългария и Индия имат дългогодишно и много полезно сътрудничество, според посланик Санджай Рана
С България имаме дългогодишно и много полезно сътрудничество, което е много важно за Индия. Това каза Негово Превъзходителство посланик Санджай Рана в публична лекция в Софийския университет по повод 75-годишнината на Независимостта на Индия.
Събитието се състоя тази вечер в Аулата на Ректората и бе организирано от специалност “Индология” в Софийския университет, клуб “Приятели на Индия” и посолството на Република Индия в България.
Посланик Рана отбеляза, че и двете страни имат какво да предложат една на друга. Търговията и инвестициите са традиционни области на сътрудничество, но има и нови неща като иновациите и изследванията. Потенциалът на сътрудничеството между Индия и България може да бъде много голям, каза още той.
Като център на Индологията в България, Софийският университет има специално място за нас, посочи той.
Индия извървя дълъг път от постигането на своята независимост на 15 август 1947 г. Днес е сред най-бързо развиващите се икономики в света - в момента е на шесто място. По думите му Индия се оформя като модел на прогрес, плурализъм и устойчиво развитие. Той разказа за надигащата се, модерна и пълна с енергия Индия. Населението на страната е една седма от световното, така че това, което се случва в Индия, неминуемо влияе върху останалата част от света, каза посланикът.
По думите му Индия е опровергала опасенията на много хора по света, че няма да се справи с пандемията от COVID-19. Не само се справихме, но и изобретихме собствени ваксини, и предоставихме такива на останалите държави, които се нуждаеха, каза посланикът. Доверието и координацията между правителство, производители и гражданско общество изведоха Индия от кризата, каза той.
Посланик Рана отбеляза още, че COVID-19 ги е научил да разчитат на себе си и да оказват помощ на другите. Превръщането на местните икономики в силни и самодостатъчни се превърна в мощен двигател в следковидния свят, каза той.
Можем да изброим пет причини, поради които Индия е страна на възможностите - разнообразно население и разнообразни климатични зони, талантливият човешки капитал, лекотата, с която може да се прави бизнес, огромният потребителски пазар, напредъкът на страната по отношение на високите технологии, посочи посланик Санджай Рана.
По отношение на отношенията на България и Индия в областта на образованието, посланик Рана каза, че в момента има индийски гост лектор в Софийския университет, а в Индия също има гост от България. Стремим се да надградим сътрудничеството в областта на висшето образование отвъд специалностите, свързани с езици, посочи още той.
В края на лекцията Рана каза, че ще се радва да види присъстващите и при отбелязването на Международния ден на йога - 21 юни. В София той ще бъде отбелязан с голямо събитие на 19 юни.
Даниела Кънева, председател на клуб “Приятели на Индия”, напомни, че това е единствената земя, в която ненасилието в историята на нашата цивилизация побеждава насилието. По думите ѝ Индия има да играе изключително важна роля.
Деканът на Факултета по класически и нови филологии проф. Мадлен Данова напомни, че СУ е мястото, където Индологията се развива в България. Тя напомни, че специалността е създадена през 1983 г. Тук е средището, където се развиват както млади кадри, така и утвърдени учени, посветили своя живот на изучаването на невероятната, богата култура на Индия.
/ВД/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text