site.btaЗа по-лесен достъп до висше образование на сънародниците ни в чужбина настояват от АБУЧ


Статистика колко са българските деца зад граница в задължителна училищна възраст, изработване на тестове за установяване на езиково ниво от предучилищна възраст до 12 клас и по-лесен и бърз преход към системата на висше образование. Tова поискаха днес представители на Асоциацията на българските училища в чужбина по време на заседанието на Комисията по политиките за българите в чужбина в НС.
„Нормативната база е остаряла в сравнение с практиката. Не може майката да определя нивото на езика на детето си. Ако майката например е от украински произход, тя не знае български, за да определя това. Все едно да диагностицирам детето си при влизане в болница преди лекаря“, коментира Боянка Иванова от АБУЧ.
Адриана Любенова от АБУЧ добави, че има второ и трето поколение българчета с българско гражданство, които се раждат извън страната и не могат да се възползват от обучение в българските висши училища. „Децата с двойно гражданство не могат да се възползват от облекчения режим, който старите общности имат. Българите извън граница не са равнопоставени – делят се на стари и нови“, добави тя.
В отговор на исканията заместник-министърът на образованието Мариета Георгиева информира, че ще бъде създадена работна група, която ще разгледа комплекса от нормативни документи и и ще стигне до обща визия как най-ефективно да се решат проблемите.
„Предстои да решим дали да създадем стратегия или да минем към някаква наредба, нормативен документ, който да обедини важните неща в едно“, заяви тя. По думите й предстои да бъдат определени и конкретните имена, които ще влязат в работната група.
/МГ/
news.modal.header
news.modal.text